HC Dunărea a făcut un pas important spre titlul de vicecampioană

formaţia brăileană a învins cu 27-23 Romanul • profitând de înfrângerea Zalăului la Craiova, handbalistele brăilene au din nou 5 puncte în faţa trupei lui Tadici

HC Dunărea a câştigat, vineri, cu 27-23, derby-ul cu CSM Roman, în prologul etapei a 20-a, iar Zalăul a pierdut sâmbătă la Craiova, astfel că gruparea brăileană s-a distanţat din nou la cinci puncte de echipa lui Tadici. HC Dunărea a avut însă o misiune dificilă deoarece echipa din Roman a avut o prestaţie foarte bună în Polivalentă, iar acest lucru s-a reflectat şi pe tabela de marcaj. Trupa antrenată de Gheorghe Covaciu a condus cu două goluri la pauză şi a fost egala formaţiei pregătite de Costică Buceschi şi Cristian Preda, până la jumătatea actului secund.

HC Dunărea a avut controlul jocului în primele 10 minite ale primei reprize, însă două minute mai târziu CSM Roman a marcat prin cea mai prolifică jucătoare, Glibko, şi a preluat conducerea, min. 12: 5-4 pentru echipa vizitatoare. CSM-ul s-a distanţat la două lungimi , avantaj pe care şi l-a păstrat până la pauză. În repriza a doua, jocul a avut acelaşi sens, spre poarta Elenei Voicu, încă aproape un sfert de oră.

Treptat, HC Dunărea a început să joace la turaţia obişnuită astfel că de la 13-10 pentru CSM Roman s-a ajuns la 13-13, Tiron a restabilit egalitatea şi tot ea a adus-o apoi pe HC Dunărea în avantaj. Echipa brăileană a reuşit o serie de cinci goluri şi, de la 16-15, în minutul 44, s-a desprins la 21-15. Susţinute de publicul spectator, handbalistele brăilene au condus şi cu 27-20, moment al partidei în care Costică Buceschi a schimbat liniile şi a trimis în teren jucătoarele care au evoluat mai puţin în ultima vreme. Jucătoarea meciului a fost Bianca Tiron, autoare a 12 goluri, însă un aport important la acest succes care îi consolidează formaţiei HC Dunărea locul al doilea, l-a avut portarul Elena Voicu. Aceasta şi-a trecut în cont 11 parade, reuşind să apere şi o aruncare de la 7 m.

Pentru HC Dunărea au marcat Tiron 12 goluri, Perianu 5, Zamfirescu 3, Czeczi 2, Tătar 2, Buceschi 1, Pârvuţ 1, Orşivschi 1, iar pentru CSM Roman au înscris Glibko 7, Popescu 6, Stoleru 3, Iuganu 3, Chitacu 2, Agrigoroaie 2.