HC Dunărea a făcut golaveraj cu CSM Slatina

* formația brăileană s-a impus cu 37-21 * un antrenament cu public în vederea derby-ului cu CSM București care va avea loc duminică, 23 aprilie

Așa cum prefațam acest joc, singura necunoscută în partida HC Dunărea – CSM Slatina, din etapa a 21-a a Ligii Florilor, era doar diferența de scor la care se impunea formația brăileană. A fost un meci câștigat la scor, 37-21, opt dintre reușitele formației gazdă fiind semnate de Kanaval. O partidă în care câștigătoarea se cunoștea încă după primele 30 de minute, atunci când echipa pregătită de Costică Buceschi și Cristian Preda avea șase lungimi avans, 19-13. A fost cel mai clar succes al grupării coordonate de Adrian Manole în acest sezon competițional.

Partida a fost la discreția echipei gazdă. Fără să forțeze, HC Dunărea a avut 4 goluri avans, 4-0, în minutul 4 și șase la finalul primei reprize. Echipa gazdă a marcat de șase ori la rând în partea a doua a meciului, nu a primit niciunul și, în minutul 40, conducea deja lejer pe tabela de marcaj, 25-13. HC Dunărea a continuat să facă legea în teren și, în minutul 57, conducea la 17 goluri diferență, 35-18. Gruparea brăileană s-a impus în final cu 37-21 și a făcut o repetiție utilă în vederea meciului de duminică, cu campioana en titre, CSM București, meci care va avea loc tot în Polivalentă.

Pentru HC Dunărea au marcat: Kanaval 8 goluri, Venancio 5, Gonzalez 4, Lupei 4, Balog 3, Lavko 3, Shmelzer 2, Udriștioiu 2, Severin 2, Liscevic 1, Quintino 1, Da Rocha 1, Sazdovska 1.

Declarații la finalul partidei:

A fost un meci care s-a terminat la o diferență foarte mare. O bună repetiție înaintea jocului cu CSM București. Pentru noi e bine, pentru că toate jucătoarele sunt valide, am reușit să dau minute tuturor fetelor care erau pe foaie, toate și-au făcut datoria cum a trebuit. Trebuie să luăm totuși în calcul că adversarul nu a fost foarte puternic, a fost unul care, la fel ca și noi, are alt obiectiv. Meciul a fost de la început până la sfârșit la discreția noastră. Mai sunt câteva zile până la meciul cu CSM București, încercăm să ne adunăm și să-l pregătim cât mai bine pentru că pentru noi cel mai important este să strângem puncte cu echipele care sunt acolo sus. Vom lua fiecare meci pas cu pas și vom vedea unde vom fi la sfârșitul sezonului”, a declarat antrenorul principal al echipei HC Dunărea, Costică Buceschi.

A fost un meci echilibrat, unul pe care l-am avut pentru pregătirea celui cu CSM București care urmează. Pot spune că suntem mai aproape cu un pas de obiectivele pe care ni le-am propus. M-am integrat la Brăila repede. Aștept meciul următor cu sufletul la gură, chiar cred că este un meci interesant, unde ne putem demonstra valoarea”, a spus Corina Lupei.