HC Dunărea a eliminat-o pe CSM Bistriţa din Cupa României

• formaţia brăileană s-a impus, marţi, în Polivalentă, cu 28-25 şi s-a calificat în semifinale • după acest joc, Shteriova, Ilyna, Medvedova şi Gheorghe au plecat la loturile naţionale • restul jucătoarelor sunt în vacanţă până pe 21 martie

Formaţia brăileană a învins-o, marţi, în Polivalentă, pe CSM Bistriţa şi a devenit prima semifinalistă a Cupei României, realizare ce-i permite să spere la îndeplinirea obiectivului din acest sezon, calificarea în cupele europene.

Cu toate că a condus şi la patru goluri în prima repriză, HC Dunărea a reuşit să-şi apropie victoria abia în ultimele 3 minute ale disputei din Polivalentă, iar un aport substanţial la acest succes l-au avut portarul Adriana Medvedova care şi-a trecut în cont 19 parade şi Alina Vătu, principala marcatoare a gazdelor cu 9 goluri.

Pe ansamblu a fost un meci specific de cupă, unul în care fiecare formaţie a avut şi momente bune dar şi mai puţin bune, cu un final fericit pentru gruparea antrenată de Florentin Pera.

HC Dunărea a marcat primul gol prin Shteriova,  Rodriguez a restabilit egalitatea apoi a urmat “dubla” semnată de Preda şi echipa gazdă s-a distanţat la 3-1.  Shteriova a înscris pentru 6-2 însă replica formaţiei vizitatoare a fost promptă şi în minutul 21 scorul a redevenit egal, 10-10. Mai mult, la următorul atac CSM Bistriţa a avut un avantaj de un gol.

Finalul primei reprize a fost echilibrat, HC Dunărea s-a desprins la două lungimi, 14-12, adversara sa a egalat la 15-15, dar la pauză a fost 16-15 pentru echipa brăileană, ultimul gol al acestui prim act fiind înscris de căpitanul gazdelor, Alina Vătu.

În repriza a doua Florentina Craiu a marcat pentru 19-17, dar în minutul 40 CSM Bistriţa a mai condus o dată pe tbela de marcaj, 21-20. Patru minute mai târziu, graţie reuşitei Danielei Corban, HC Dunărea a revenit în avantaj, 23-22, apoi cele două combatante au mers cap la cap până în minutul 55 când, după golurile marcate de  Shteriova şi Preda echipa gazdă s-a desprins la două lungimi, 25-23. CSM Bistriţa a risipit două atacuri poziţionale şi nu a profitat nici de eliminarea  Marijei Shteriova. Formaţia vizitatoare a înscris o singură dată în superioritate numerică iar HC Dunărea a replicat printr-un gol semnat de Vătu iar diferenţa de două goluri s-a menţinut, 26-24. Medvedova s-a remarcat din nou iar Vătu a desprins echipa gadă la trei goluri diferenţă iar partida era jucată. cea mai bună  jucătoare a echipei vizitatoare, Pristaviţa, a redus din decalaj dar în ultimele secunde  Shteriova a stabilit scorul final al partidei, 28-25, pentru HC Dunărea.

După acest meci patru handbaliste au răspuns convocărilor la echipele lor naţionale, este vorba despre Marija Shteriova, Dziyana Ilyina,  Adriana Medvedova şi Cristina Gheorghe, celelalte jucătoare au intrat în vacanţă, reunirea lotului urmând a avea loc pe 21 martie. Jucătoarele vor începe atunci pregătirile în vederea Final Four-ului Cupei României care va avea loc în perioada 30 martie - 1 aprilie.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vătu 9 goluri, Marija Shteriova 6, Cătălina Preda 4, Daniela Corban 3,  Florentina Craiu 3, Cristina Gheorghe 2, Diana Axinte 1, iar pentru CSM Bistriţa au înscris Pristaviţa 7 goluri, Rodriguez 6, Szabo 5, Paraschiv 4, Chirilă 2, Orşivschi 1.