HC Dunărea a câștigat la scor, 40-22, meciul cu Știința București

* o partidă care a semănat cu un antrenament cu public * urmează primul derby cu  Thuringer HC din etapa a 2-a a grupei B din  EHF European League

Conform așteptărilor, HC Dunărea a dispus la scor de “lanterna roșie” a Ligii Florilor, Știința București, în etapa a 12-a a Ligii Florilor, după o partidă care a semănat cu un antrenament cu public.

Scorul spune totul despre modul în care s-au derulat ostilitățile în Polivalenta brăileană.

Jan Leslie a rulat întreg lotul trecut pe raportul de arbitraj și a făcut un antrenament reușit pentru meciul din deplasare cu Thuringer HC din etapa a 2-a a grupei B din EHF European League.

HC Dunărea a început în forță meciul cu Știința București și conducea cu 3-0 în minutul 4, după două goluri semnate de Quintino și unul de Kanaval. Tot în minutul 4 a înscris primul gol și echipa bucureșteană, prin Gichevska.

Echipa pregătită de Jan Leslie s-a desprins la opt lungimi, 12-4, după un gol marcat de Kanaval. Formația de la Dunăre nu a avut milă de adversara sa, a marcat gol după gol, astfel că în minutul 30 conducea la o diferență de 16 lungimi, 24-8.

Nici repriza a doua nu a avut istoric. Quintino a marcat pentru 25-8 iar în minutul 42, după golul semnat de Schmelzer, era 30-12 pentru echipa gazdă. A fost 33-14 în minutul 49, 35-16 în minutul 51 și 36-16 în minutul 53, când a înscris de Souza. A fost cea mai mare diferență de scor din acest meci, una de 20 de goluri în favoarea echipei brăilene.

HC Dunărea s-a impus cu 40-22 și bifează astfel a doua victorie din tot atâtea partide disputate în 2024.

Pentru HC Dunărea au marcat Lupei 6 goluri, Zivkovic 5, Quintino 5, Venancio 4, Kanaval 3, Da Rocha 3, Popa 3, Liscevic 2, Severin 2, Jezic 2, Șerban 1, Mohamed 1, Pisică 1, De Souza 1, Schmelzer 1.