HC Dunărea a câștigat dramatic meciul cu Măgura Cisnădie din Cupa României

* la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 25-25 * echipa brăileană s-a impus cu 31-30 la loviturile de departajare de la 7 metri și va juca astăzi cu învingătoarea dintre CSM București și Gloria Bistrița

HC Dunărea s-a impus cu 31-30 după loviturile de departajare, în disputa cu Măgura Cisnădie și s-a calificat dramatic în faza a doua a Cupei României. Cu toate că a condus și la patru goluri atât în prima repriză cât și în cea de a doua, la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 25-25, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare de la 7 metri

Formația brăileană a făcut o primă repriză bună, în care a condus ostilitățile, în teren și pe tabelă. Kanaval a marcat primul gol al partidei, Bardac a egalat iar acest echilibru s-a păstrat până în minutul 6, moment al jocului în care HC Dunărea s-a distanțat la două lungimi, 3-1, după golurile marcate de Kanaval și Udriștoiu. De la 5-5, în minutul 9, formația coordonată de danezul Morten Soubak s-a distanțat la patru goluri 9-5, în minutul 14, după o serie de trei reușite semnate de Udriștoiu și una de Araujo. Iar acest decalaj s-a păstrat până în minutul 22, când tabela a arătat scorul de 11-7 pentru echipa brăileană. Măgura Cisnădie a revenit în joc spre finalul primei părți. Astfel că, de la 12-9 pentru HC Dunărea în minutul 25, s-a ajuns la 12-12 în ultimul minut al acestei reprize. Ultimul cuvânt în această primă parte a întâlnirii l-a avut Rodrigues care a înscris în ultimele secunde, astfel că la pauză echipa brăileană a condus cu 13-12.

Repriza a doua s-a derulat după același scenariu. Kanaval a marcat pentru 14-12, în minutul 32, iar la jumătatea reprizei secunde HC Dunărea avea din nou un avans de patru lungimi, 22-18, în fața adversarei sale. A urmat o perioadă slabă a elevelor danezului Morten Soubak. Au fost câteva jucătoare care au mers în excursie la Bistrița, iar Măgura Cisnădie a profitat de relaxarea prematură a echipei brăilene și a egalat, 23-23, în minutul 55. Din acest moment s-a mers cap la cap iar după 60 de minute scorul a fost egal, 25-25.

La loteria loviturilor de departajare s-a impus cu 31-30 HC Dunărea.

Formația brăileană s-a calificat în faza a doua, unde miercuri o va întâlni pe învingătoarea dintre CSM București și Gloria Bistrița.

Pentru HC Dunărea au marcat în timpul regulamentar și la loviturile de departajare: Udriștoiu 7 goluri, Rodrigues 7, Araujo 6, Kanaval 5, Quintino 3, Tamires 2, Da Rocha 1.

Cea mai bună marcatoare de la Măgura Cisnădie a fost Dmitrovic, cu 10 reușite.