HC Dunărea a câștigat cu 33-28 partida cu Dacia Mioveni

* la pauză, scorul a fost egal 18-18 * Marina Dmitrovic a fost principala marcatoare a echipei brăilene

HC Dunărea a câștigat la cinci goluri diferență, 33-28, partida din etapa a 14-a, disputată în compania nou promovatei, Dacia Mioveni. Un rezultat normal, ținând cont de valoarea loturilor și a investițiilor financiare care s-au făcut la Brăila. Însă echipa pregătită de Neven Hrupec a avut din nou foarte multe sincope în prima repriză și a evoluat la adevărata sa valoare abia din minutul 35. Cu 10 reușite, Marina Dmitrovic a fost din nou cea mai bună marcatoare a formației brăilene.

HC Dunărea a avut o prestație cu multe fluctuații în primele 21 de minute, perioadă în care Dacia Mioveni a condus în mai multe rânduri la trei goluri diferență. Nou promovata echipă din Mioveni s-a distanțat la 3-0 în minutul 2, după două goluri marcate de Onicaș și unul de Andrei, iar această diferență de trei lungimi s-a mai consemnat pe tabela de marcaj de cinci ori, ultima dată în minutul 21, când era 13-10 pentru Dacia. Formația brăileană a reușit să egaleze prima dată în meci, în minutul 10, la 6-6 și apoi abia în minutul 26, la 14-14, grație reușitei interului Dmitrovic. Din acest moment, Dacia Mioveni a avut un gol avantaj dar de fiecare dată echipa brăileană a reușit să egaleze, astfel că după primele 30 de minute tabela indica un rezultat de egalitate, 18-18, grație unui gol marcat de Mădălina Zamfirescu, cu 3 secunde înainte de finalul primei părți. În prima repriză, Dmitrovic a ratat o aruncare de la 7 metri, în minutul 16.

Toma și Tanaskovic au marcat primele goluri în repriza a doua iar Dacia Mioveni s-a desprins din nou la două lungimi, 20-18, în minutul 33. Trei minute mai târziu HC Dunărea a egalat la 21-21, iar după golurile marcate de Udriștoiu și Kanaval formația brăileană s-a distanțat la două goluri, 23-21. A fost 26-22 pentru HC Dunărea în minutul 44. Formația pregătită de Neven Hrupec a condus apoi la o diferență de cinci goluri, 30-25 și tot același decalaj s-a consemnat și la finalul partidei, 33-28.

Pentru HC Dunărea au marcat Dmitrovic 10 goluri, Udriștoiu 5, Kanaval 4, Milic 4, Zamfirescu 4, Czeczi 3, Tamires 2, Ichim 1.