HC Dunărea a câștigat clar, 32-17, la ultima clasată, CSM Galați

* toate jucătoarele de câmp ale echipei brăilene și-au trecut numele pe lista marcatoarelor

Partida dintre ultima clasată din Liga Florilor, CSM Galați, și HC Dunărea Brăila a fost echilibrată doar în primele 11 minute, perioadă în care echipa gălățeană a condus cu 3-1 în minutul 6, 4-2 trei minute mai târziu și cu 5-4 în minutul 11.

Cu toate că antrenorul Costică Buceschi a folosit un lot cu multe handbaliste din România, HC Dunărea a egalat la 5-5 și apoi s-a distanțat la trei lungimi, 8-5, în minutul 18.

Echipa gazdă s-a apropiat în două rânduri la un singur gol, însă HC Dunărea a gestionat foarte bine finalul de repriză și la pauză conducea cu 12-8.

Repriza a doua nu a avut istoric. Formația pregătită de Costică Buceschi s-a distanțat la 16-8 în minutul 40. Buceschi a rulat întreg lotul deplasat la Galați și toate jucătoarele de câmp și-au trecut numele pe lista marcatoarelor. În minutul 45, diferența dintre CSM Galați și HC Dunărea era de zece lungimi, 15-25. Formația brăileană a continuat să marcheze aproape la fiecare atac, astfel că la finalul partidei HC Dunărea s-a impus cu 32-17.

Declarații după meci:

Este o victorie la un scor destul de mare. Galațiul a jucat bine în prima repriză, iar noi am și greșit. La pauză am vorbit cu jucătoarele ce trebuie să facă, s-au apărat mult mai bine și sunt foarte bucuros că am dat șansă tuturor handbalistelor să joace, mai ales că am avut multe jucătoare românce pe bancă. Sper ca Masha să își revină după această accidentare pentru că avem nevoie de ea în următorul meci, cel cu Bistrița de acasă”, a declarat Costică Buceschi, antrenorul principal al echipei HC Dunărea Brăila.

A fost un meci la mâna noastră. Am început un pic mai greu partida dar mă bucur că am reușit să facem un meci bun și să obținem o victorie frumoasă. Următorul meci e cel cu Bistrița, unul greu, acasă și îl vom pregăti pentru o nouă victorie. Vrem să ne îndeplinim obiectivul propus, calificarea în cupele europene”, a punctat Aneta Udriștoiu.

Pentru HC Dunărea au marcat: Epureanu 4 goluri, Da Rocha 4, Liscevic 4, Severin 4, Quintino 3, Venancio 3, Balog 3, Udriștioiu 2, Lavko 2, Pisică 1, Araujo 1, Gonzales 1.