HC Dunărea a câştigat derby-ul din deplasare cu CSM Roman

• în formulă completă formaţia brăileană s-a impus cu 27-24 • Diana Axinte, Marija Shteriova şi Alina Vâtu au fost principalele marcatoare ale echipei vizitatoare • duminică, de la ora 11.00, HC Dunărea joacă în Polivalentă returul cu Byasen

Cu lotul complet, după eforturile depuse de club pentru a rezolva problemele financiare şi astfel să se deblocheze transferurile, HC Dunărea a câştigat la o diferenţă de trei goluri, 27-24, derby-ul de la CSM Roman. Cele trei jucătoare legitimate pe ultima sută de metri, Dziyana Ilyina de la Vardar Skopje, Adriana Medvedova şi Marija Shteriova au fost decisive în stabilirea victoriei. Elena Voicu şi Adriana Medvedova au avut câte 6 intervenţii foarte bune, iar  Diana Axinte, Marija Shteriova şi Alina Vâtu, cu câte şapte reuşite fiecare, au fost principalele “guri de foc” pentru echipa antrenată de Florentin Pera.

CSM Roman a început bine derby-ul cu brăilencele şi s-a detaşat la jumătatea primei reprize la patru goluri diferenţă, 6-2. CSM-ul a avut tot patru lungimi avantaj, 9-5 şi în minutul 23. A urmat o perioadă foarte bună a formaţiei vizitatoare, Axinte a transformat o aruncare de la 7 metri, Vâtu, pe contraatac, a marcat de trei ori astfel că, în minutul 26, HC Dunărea a reuşit să egaleze la 9-9.

Marija Shteriova a adus-o pentru prima oară pe HC Dunărea în avantaj în minutul 29, dar CSM Roman a marcat de două ori şi avea un avantaj minim, 12-11, la pauză.

Repriza a doua a fost echilibrată, ambele formaţii au condus la un gol însă imediat adversara a egalat. Cu şapte minute înainte de finalul partidei s-a consemnat ultima egalitate, 23-23. Ilyna Dzyiana a marcat pentru HC Dunărea, iar formaţia antrenată de Florentin Pera a trecut în avantaj, 24-23. Gruparea de la Dunăre s-a distanţat apoi la trei lungimi, a gestionat foarte bine finalul de meci şi s-a impus cu 27-23, obţinând astfel o victorie foarte importantă, de moral atât pentru competiţia internă cât şi pentru returul cu Byasen care va avea loc duminică, de la ora 11.00, în Sala Polivalentă.

Pentru HC Dunărea au înscris Diana Axinte 7 goluri, Marija Shteriova 7, Alina Vâtu 7, Ilyna Dzyiana 4, Ana Maria Berescu 2. Au mai evoluat Lăcrămioara Stan, Cristina Gheorghe, Iryna Shutska Burtea, Cristina Nan, Diana Munteanu, Gabriella Szucs.

Pentru CSM Roman au marcat Stoleru 6 goluri, De Sousa 4, Toskovic 4, Iuganu 3, Iovenescu 2, Ferfolja 2, Simion 2, Polocoşer 1.