HC Dunărea a câştigat derby-ul cu Danubius Galaţi şi are 34 de puncte

cu 5 puncte mai mult decât ocupanta locului al treilea, HC Zalău, următoarea sa adversară • scorul final, 23-19 pentru HC Dunărea a fost stabilit de Aneta Pârvuţ, jucătoare aflată în negocieri cu CSM Bucureşti

Formaţia brăileană de handbal a câştigat, conform aşteptărilor, partida cu Danubius Galaţi din etapa a 18-a şi are cinci puncte avans faţă de echipa de pe locul al treilea, HC Zalău, viitoarea sa adversară din runda următoare. HC Dunărea a avut însă o evoluţie oscilantă pe teren propriu în disputa cu gălăţencele. În prima repriză jucătoarele pregătite de Costică Buceschi şi Cristian Preda au condus cu 4-1 şi cu 5-2 în minutul 14, însă au avut o cădere bruscă, iar după cinci minute, Danubius avea avans de un gol, 6-5. Şi în repriza a doua, după ce a condus la o diferenţă de şapte goluri, HC Dunărea a primit patru goluri consecutiv. Pârvuţ, jucătoare aflată în discuţii avansate cu CSM Bucureşti, a stabilit scorul final, 23-19 pentru HC Dunărea, iar brăilencele au luat o gură de oxigen în vederea derby-ului care va avea loc duminică, 26 februarie, în depasare, cu HC Zalău. La finalul partidei din Sala Polivalentă antrenorul Costică Buceschi era mulţumit de rezultat, dar a spus că urmează un meci foarte dificil la Zalău. Tehnicianul a subliniat apoi faptul că, de acum încolo, în acest retur  vor fi meciuri tari la ambii poli ai clasamentului. “În handbalul feminin se pot întâmpla multe lucruri, iar soarta unui meci se poate schimba de la o repriză la alta. Atuurile noastre în partida cu Danubius au fost linia de 9 m în faza de atac şi o apărare sigură pe zona centrală, acolo unde au acţionat jucătoarele care evoluează pe aceste posturi şi la naţională. Le-am recomandat fetelor să aibă încredere în ele şi a fost bine că ne-am revenit. Am avut din nou emoţii pe finalul partidei pentru că am dat credit şi celorlalte jucătoare aflate pe banca de rezerve. Suntem din nou pe o pantă ascendentă. Meciul de la Zalău va fi unul foarte dificil, însă din punctul meu de vedere toate partidele până la finalul competiţiei vor fi grele. Vor fi meciuri interesante la ambii poli ai clasamentului”, a declarat Costică Buceschi.