HC Dunărea a câştigat cu 24-21 meciul cu CSM Ploieşti

HC Dunărea pornea cu prima şansă în primul meci din acest an şi chiar şi-a realizat obiectivul, însă adversara sa, CSM Ploieşti, a fost o nucă tare miercuri în Sala Polivalentă. Experimentatul antrenor al ploieştencelor, Dumitru Muşi, a pregătit foarte atent acest meci şi ploieştencele au jucat de la egal la egal cu gazdele până în minutul 48. Nu este mai puţin adevărat că şi Horjea et company le-au tratat de sus pe ploieştence, pe care le-au învins întotdeauna atât în meciurile amicale cât şi cele oficiale, handbalistele de la Dunăre nu s-au concentrat la fel pe toată durata jocului şi le-au permis adversarelor lor să le pună multe probleme. HC Dunărea s-a impus la trei goluri, însă prima victorie a brăilencelor din 2014 i se datorează portarului Gabriela Dobre, care a avut o prestaţie foarte bună şi şi-a trecut în cont nu mai puţin de 14 parade salvatoare pentru formaţia sa.

Startul de meci le-a fost favorabil elevelor lui Viorel Alexandru. Safta a deschis scorul, apoi Farcău şi Horjea au făcut ca tabela să arate 3-0 pentru gazde în minutul 4. HC Dunărea a mai avut un avans de două goluri până în minutulul 14, însă după doar un minut scorul a redevenit egal, 4-4. Până la finalul primei reprize jocul brăilencelor a fost greoi, previzibil, cu aruncări nepregătite şi cu multe ratări, astfel că formaţia vizitatoare nu numai că s-a menţinut în plasa brăilencelor, ba chiar a şi condus la un gol în minutul 28. Cu două reuşite consecutive, Ada Moldovan a făcut ca HC Dunărea să plece, totuşi, la cabine cu un avantaj de un gol, 12-11.
Repriza a doua a fost la fel de echilibrată până în minutul 48, când tabela de marcaj a consemnat ultima egalitate, 17-17. Perianu, Brot şi Horjea au distanţat HC Dunărea la trei lungimi, 20-17 în minutul 52, ba chiar la patru, 23-19 în minutul 57 şi partida era jucată.
Formaţia brăileană a câştigat şi a urcat pe locul al treilea în clasament.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 7, Moldovan 5, Perianu 4, Farcău 3, Safta 2, Adespii 1, Brot 1, Czeczi 1, iar pentru CSM Ploieşti, Roman 6, Curtean 5, Zamfirescu 4, Vasilescu 2, Chiricuţă 1, Ştefan 1, Dinu 1, Iovănescu 1.
În ultima etapă a turului HC Dunărea va juca la HCM Baia Mare. Meciul se va disputa marţi, 14 ianuarie, de la ora 18.00.