HC Dunărea a câştigat ambele partide de verificare cu HCM Buzău

Conduse de pe margine de "secundul" Cristian Preda, handbalistele brăilene s-au impus vinderi la Buzău, la o diferenţă de trei goluri după care, a doua zi de la ora 10.00 s-a jucat returul în sala Polivalentă.

Partida de la Brăila a avut o primă repriză echilibrată, cu o uşoară dominare a gazdelor în primul sfert de oră, perioadă în care Dunărea a avut un avantaj de două goluri şi cu un al doilea sfert de oră în care Moise şi colegele ei au condus la un gol, astfel că la pauză tabela consemna un scor egal, 15-15.

Echilibrul s-a menţinut doar până în minutul 32, moment al partidei în care s-a consemnat şi ultima egalitate, 17-17.
A urmat o desprindere a gazdelor la trei goluri în minutul 37, 22-19, şi o ultimă răbufnire a buzoiencelor care s-au apropiat la doar o lungime trei minute mai târziu.

Finalul partidei a aparţinut însă elevelor lui Cristian Preda şi gazdele, de la care s-a remarcat în faza ofensivă interul Katalin Jenofi, s-au impus la un scor mult mai concludent decât cel înregistrat în tur, la Buzău, 34-27.

Pentru HC Dunărea au marcat, Jenofi 9, Rădulescu 6, Damian 5, Radovici 4, Chirilă 3, Lupu 3, Crăciun 2, Ionescu 2, iar de la HCM Buzău cele mai prolifice jucătoare au fost Bodârlău şi Moise, cu 8 şi respectiv 6 goluri înscrise.