HC Dunărea a bifat succesul cu numărul 13 în Liga Florilor

• formația brăileană a câștigat cu 25-21 partida cu Măgura Cisnădie • un meci la discreția echipei antrenate de Jan Leslie • HC Dunărea, pepinieră pentru loturile naționale

HC Dunărea a ajuns la victoria cu numărul 13 în acest sezon al Ligii Florilor, după ce a trecut, fără niciun fel de emoții, cu 25-21, în etapa a 17-a, de Măgura Cisnădie. Formația brăileană a condus și la o diferență de 8 goluri, însă principalul obiectiv al trupei antrenate de Jan Leslie a fost victoria și nu golaverajul. Elena Șerban a făcut din nou un joc bun în care și-a trecut în cont 10 parade.

HC Dunărea a deschis scorul în minutul 2, prin Gomes da Rocha și tot ea a marcat pentru 2-0, dar abia în minutul 5 și o secundă. Echipa gazdă s-a desprins la 6-0 în minutul 10, gol Popa, și deja publicul spectator vedea o victorie clară a favoritelor.

Măgura Cisnădie a “spart gheața” și a marcat primul gol în Polivalentă prin Bardacabia, în minutul 10 și 22 de secunde. Dar Kanaval a restabilit ecartul de 6 lungimi, în minutul 13.

A fost 9-2 pentru HC Dunărea la jumătatea primei reprize, iar în minutul 18, diferența dintre cele două combatante era de 8 goluri, 12-4, ceea ce spune totul despre felul în care s-au derulat ostilitățile în teren. A fost 14-8, gol Araujo (min. 27) și 14-10 la pauză.

Abia în minutul 37 Măgura Cisnădie a înscris primul gol din repriza a doua, prin Roșu.

În minutul 41, după golul înscris de Udriștioiu, HC Dunărea avea din nou șapte lungimi avans, 19-12.

Echipa gazdă nu a mai forțat, dar și-a păstrat un avans liniștitor și în final s-a impus cu 25-21, iar astfel și-a luat revanșa pentru înfrângerea din tur.

HC Dunărea Brăila se menține pe locul al 4-lea, la doar 2 puncte de Rapid București și Gloria Bistrița Năsăud, formații aflate pe pozițiile a doua și a treia a clasamentului.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: da Rocha 5 goluri, Kanaval 4, Liscevic 3, Udriștioiu 3,  Popa 2, Gonzalez 2, Jezic 2, Araujo 2,

HC Dunărea dă jucătoare loturilor naționale de senioare, tineret, junioare

Campionatul Ligii Florilor se întrerupe pentru meciurile cu Croația din preliminariile Campionatului European.

Pentru aceste meciuri, antrenorul lotului național, Florentin Pera, a convocat două handbaliste de la HC Dunărea, Andreea Popa și Corina Lupei.

Alte trei jucătoare foarte tinere, care deja au luat contact cu Liga Florilor, Ana Maria Cristea, Beatrice Raicea și Mariam Mohamed, au fost convocate de staff-ul echipei naționale de tineret.

În perioada 26 februarie  - 3 martie 2024, echipa de tineret a României va efectua un stagiu de pregătire centralizată la Deva, în vederea participării la Campionatul Mondial U20 din luna iunie, competiție care va avea loc în Macedonia de Nord.

De asemenea, alte trei handbaliste cu dublă legitimare, HC Dunărea Brăila – ACS Lucian Bute Galați, Ana Maria Gavrilă, Andreea Pisiceanu și Daria Mihăilă, vor efectua un stagiu de pregătire centralizată la Sfântu Gheorghe, în perioada 23 februarie - 3 martie 2024. Acestea vor participa alături de naționala României la Trofeul Carpați, care se va desfășura tot la Sfântu Gheorghe.