HC Dunărea a ajuns la a cincea victorie consecutivă în Liga Florilor

* formația brăileană s-a impus cu 37-27 la SCM Craiova și a urcat pe locul al 4-lea în clasament * “Obiectivul nostru este calificarea în cupele europene, suntem aproape de el”, spune Costică Buceschi

HC Dunărea s-a impus la o diferență de 10 goluri la SCM Craiova și a bifat a cincea victorie în campionat, una care i-a facilitat, pentru moment, formației pregătite de Costică Buceschi să urce pe locul al 4-lea în campionatul Ligii Florilor.

Așa cum o arată și scorul, partida de la Craiova nu a avut istoric. Cu o apărare de netrecut, un portar din nou în mare formă, Elena Șerban, în prima parte a primei reprize, HC Dunărea a condus în permanență la 3-4 goluri, apoi acest avantaj s-a mărit, astfel că la pauză formația pregătită de Costică Buceschi conducea cu 20-13. În partea a doua, în care antrenorul formației brăilene și-a permis să ruleze întreg lotul deplasat la Craiova, HC Dunărea a evoluat la fel de sigur în ambele faze. Șerban și-a continuat paradele, Liscevic și Gonzalez au avut prestații foarte bune pe faza de atac, astfel că în minutul 58, după golul marcat de Da Rocha, HC Dunărea avea 13 lungimi avans, 36-23.

În final, formația brăileană de handbal s-a impus cu 37-27 și a urcat pe poziția a 4-a în clasament.

Declarații după meci:

A fost greu, am început destul de bine partida, ne-am apărat foarte bine, punctul nostru forte. Am reușit să avem șapte goluri la pauză și lucrul acesta ne-a dat o liniște ca în repriza a doua să pot să folosesc pe toată lumea, pe toate jucătoarele care au fost pe bancă și sunt foarte bucuros că am câștigat și că fetele sunt sănătoase și ne putem pregăti pentru următorul meci cu Buzăul, din Cupă. M-aș fi așteptat totuși ca meciul să fi fost mai dificil, dacă SCM Craiova ar fi avut măcar o parte dintre fetele care au probleme. Nu am crezut că Rodriguez nu o să joace, e clar că meciul ar fi arătat altfel din punctul ăsta de vedere. În continuare, Craiova are multe probleme și sunt sigur că, în momentul în care fetele or să revină pe teren, Craiova o să aibă altă față și o să fie o echipă care va pune multe probleme tuturor. Obiectivul nostru este calificarea în cupele europene, suntem aproape, suntem în spatele echipelor care la ora actuală pot juca în cupele europene și sperăm ca atunci când se va termina sezonul să fim pe un loc care să ne dea acest drept”, a declarat Costică Buceschi, antrenorul principal al echipei “HC Dunărea” Brăila.

A fost un meci pe care l-am dominat de la început până la sfârșit. Ne bucurăm că ne-a ieșit ce am pregătit la antrenamente și că ne întoarcem victorioase acasă. Ne așteptam să fie un meci foarte greu dar noi am jucat cum ne-am propus, iar apărarea fost foarte bună. Acum ne pregătim pentru următorul meci din Cupă. Obiectivul nostru este să terminăm campionatul pe un loc de cupă europeană și sunt sigură că, pas cu pas, ni-l vom atinge”, a spus, la rândul ei, portarul Elena Șerban.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 6 goluri, Liscevic 6, Lavko 4, Schmelzer 4, da Rocha 3, Udriștoiu 3, Venancio 2, Araujo 2, Kanaval 2, Severin 2, Quintino 1, Sazdovska 1, Balog 1.