HC Dunărea, “lanterna roşie” a Ligii Naţionale, după ce a pierdut la Universitatea Cluj

• scorul a fost 26 - 25 pentru echipa clujeană • după 10 etape, echipa brăileană are doar 4 puncte şi ocupă un loc retrogradabil

Din nefericire, după înfrângerea de la Cluj s-a confirmat faptul că HC Dunărea traversează cel mai slab campionat de când a promovat în Liga Naţională. Cu un lot format din jucătoare care nici măcar în Divizia A nu ar face faţă şi cu o pregătire fizică precară în perioada lui Dumitru Berbece, după 10 etape formaţia brăileană, cu doar 4 puncte, se află pe ultimul loc în Liga Naţională. Un loc care nu este nici pe departe în concordanţă cu investiţiile făcute de administraţia locală în această echipă. Iar acum, dacă tot este pauză competiţională până la începutul lunii ianuarie 2019, cei care dirijează sutele de mii de euro spre HC Dunărea ar trebui să investigheze şi care au fost criteriile folosite de staff-ul administrativ pentru aducerea acestor jucătoare la Brăila pentru că, în niciun caz, unele dintre acestea nu pot fi numite handbaliste.

Noul antrenor, Aurelian Roşca, ar putea readuce “corabia” pe linia de plutire, mai precis ar putea să o salveze pe HC Dunărea de la retrogradare, atât nu mai mult, însă nu cu acest lot. Numai că în vacanţa de iarnă greu găseşti în ţară handbaliste care să poată face diferenţa, dar nu este imposibil. Pentru că handbalistele mai vin şi după antrenor, iar de data aceasta trebuie să recunoaştem că la Brăila există un antrenor care poate să construiască din nou o echipă competitivă.

Revenind la partida din etapa a 10-a de la Cluj, ea a fost una cu două părţi distincte.

Cât au avut “benzină”, cam 23 de minute, jucătoarele echipei brăilene au avut şi luciditate în acţiuni. Iar HC Dunărea a condus cu 3-0 şi cu 10-5 în minutul 20, în timp ce echipa clujeană a reuşit să înscrie primul gol abia în minutul 10. Formaţia de la Dunăre a condus la aceeaşi diferenţă de cinci lungimi, 11-6, după o reuşită a jucătoarei Nicoleta Safta şi în minutul 23. Însă din acest moment s-a cam “rupt filmul”, până la pauză formaţia brăileană a mai înscris un singur gol în timp ce clujencele au marcat de şase ori şi după primele 30 de minute scorul a fost egal, 12-12.

În repriza a doua, Universitatea Cluj a fost echipa care a dictat ritmul partidei, gazdele au condus în permanenţă la două goluri, iar gruparea brăileană a căutat să stea cât mai aproape de adversara sa şi a reuşit în câteva rânduri să egaleze. Universitatea s-a desprins la 26-25, la ultimul atac Preda a reuşit să înscrie dar golul ei a fost anulat pentru că arbitrii au considerat că timpul de joc expirase în momentul în care mingea a intrat în poartă.

Un nou motiv pentru HC Dunărea să acuze faptul că s-a pierdut un punct din cauza arbitrilor, eronat însă, pentru că nu trebuia să se ajungă în această situaţie, în condiţiile în care echipa pregătită de Roşca a condus la o diferenţă de cinci goluri.

Dar din păcate resursele fizice ale jucătoarelor de la Brăila sunt limitate în acest moment, iar rezultatele în concordanţă cu ele şi cu valoarea lor.

Pentru HC Dunărea au marcat Manea 4 goluri, Preda 3, Vătu 3, Axinte 3, Tudor 3, Dache 2, Shutska 2, Safta 2, Munteanu 2, Berescu 1, iar pentru CSU Cluj au înscris  Ani-Senocico 6, Lazăr 5, Popa 5, Corkovic 4, Boian 2, Stoklosa 1, Dindiligan 1, Vasiliu 1, Petruş 1.