HC Dunărea și-a prezentat lotul pentru sezonul 2021-2022

* formația brăileană a jucat și un amical sâmbăta trecută în Polivalentă * testul de verificare cu Dacia Mioveni s-a încheiat la egalitate, 22-22 * astăzi, HC Dunărea pleacă în Danemarca pentru trei meciuri de pregătire

După aproximativ un an și jumătate, sâmbăta trecută, Sala Polivalentă din Brăila a cunoscut din nou febra meciurilor disputate de HC Dunărea. Clubul brăilean de handbal a organizat un eveniment specific începutului de sezon, în care și-a prezentat lotul și apoi a susținut un meci de verificare în compania uneia dintre colegele din Liga Florilor, Dacia Mioveni.

După festivitatea de prezentare a urmat amicalul, un meci care în astfel de condiții, se încheie întotdeauna la egalitate, astfel că partida din Polivalentă nu a făcut excepție. Fără Jacobsen care este accidentată, Da Silva, Tamires, Araujo și Rodrigues, aflate în tribună, HC Dunărea a remizat 22-22, cu Dacia Mioveni. Pe ansamblu, cele două combatante s-au străduit să ofere publicului spectator un meci echilibrat, cu multe faze de poartă. Formația brăileană a reușit să se distanțeze la trei goluri, 7-4, la jumătatea primei reprize. HC Dunărea a condus și la o diferență de cinci lungimi, 10-5, în minutul 19, după golul semnat de Safta, dar a urmat o perioadă de nouă minute în care handbalistele pregătite de Morten Soubak nu au mai găsit drumul spre gol. Dacia Mioveni a profitat de jocul mai puțin sigur al echipei brăilene și s-a apropiat la două goluri, 10-8. Kanaval a mărit la trei diferența dintre HC Dunărea și adversara sa. Mioveniul a marcat de două ori pe contraatac și la pauză formația brăileană conducea cu 11-10.

Handbalistele pregătite de Soubak au avut patru goluri avantaj, 16-12, în minutul 43, dar a urmat o perioadă foarte bună a echipei vizitatoare iar după ce a înscris de cinci ori la rând, Dacia Mioveni a preluat conducerea, 17-16, cu 11 minute înainte de finalul partidei.

HC Dunărea a egalat, 17-17, după golul înscris de Da Rocha și a revenit în avantaj pe tabelă, 18-17, după reușita Anetei Udriștoiu.

Iar partida s-a încheiat cu un rezultat de “salon”, 22-22.

Astăzi, 16 august, HC Dunărea pleacă în Danemarca unde va susține trei partide amicale.

Pentru HC Dunărea au înscris Kanaval 8 goluri, Da Rocha 5, Udriștioiu 4, Safta 3, Coteț 1, Quintino 1, iar pentru Dacia Mioveni au marcat Lisevska 5 goluri, Niculae 4, Vizuete 3, Boian 3, Cîrjan 3, Bancu 2, Lazăr 1, Ivan 1.

La HC Dunărea portarii Pessoa, Șerban, Caraman au apărat câte 20 de minute fiecare, iar în afară de marcatoare la formația brăileană au mai evoluat Epureanu, Terciu, Sazdovska și Kurtovici.