HC Dunărea şi-a luat revanşa în faţa gălăţencelor

• handbalistele pregătite de Aurelian Roşca au câştigat, cu 24-20, derby-ul Dunării de Jos, după o partidă foarte bună • pentru HC Dunărea urmează meciul cu Corona Braşov, programat sâmbătă, 9 martie, la Brăila

Cu o asistenţă record, ca pe vremea când la Brăila venea marele Oltchim, HC Dunărea şi-a luat revanşa în faţa eternei rivale, CSM Galaţi, formaţie pregătită acum de Alexandrina Soare, o foarte bună cunoscătoare a handbalului brăilean. O antrenoare de al cărui nume se leagă promovarea echipei brăilene în Liga Naţională precum şi două medalii de bronz în primul eşalon handbalistic.

Fiind perioada dintre 1 şi 8 Martie, când este Ziua Femeii, preşedintele clubului brăilean, George Caranica, le-a oferit flori tuturor handbalistelor. Şi un lucru important, Polivalenta a fost plină ochi, iar printre suporteri s-a aflat şi senatorul Ion Rotaru.

Disputa din teren a fost una de zile mari, un adevărat derby, foarte bine gestionat de echipa gazdă graţie registrului tactic pus la punct de antrenorul Aurelian Roşca. HC Dunărea s-a impus cu 24-20, după ce la pauză a condus la o diferenţă de trei goluri, 12-9, iar şansele ca formaţia brăileană să scape şi de barajul pentru menţinerea în acest eşalon rămân în continuare reale.

Echilibrul a pesistat în prima repriză până în minutul 8. Elena Dache a înscris primul gol al meciului, Cioaric a egalat şi CSM-ul a preluat conducerea după reuşita Dacianei Balaban. Axinte a egalat la 2-2, dar Livrinikj a adus din nou Galaţiul în avantaj, în minutul 7. Dache a înscris pentru 3-3 iar din acest moment HC Dunărea a condus în permanenţă în prima repriză. Berescu şi Preda au dus scorul la 6-3 pentru gazde în minutul 10. Până la pauză, fiecare combatantă a evoluat la limita regulamentului, dar au fost şi eliminări de fiecare parte. CSM-ul s-a apropiat în două rânduri la un singur gol, însă formaţia brăileană a refăcut decalajul de trei goluri, 10-7, în minutul 20, după golul înscris de Diana Munteanu. Mai mult, în minutul 25, HC Dunărea a condus cu 11-7, graţie reuşitei Cătălinei Preda care a transformat o aruncare de la 7 metri. A fost 12-8 în minutul 29, dar Vătu a fost eliminată 2 minute şi Cioaric, de la 7 metri, a stabilit scorul primei reprize, 12-9 pentru HC Dunărea.

Primul sfert de oră al părţii secunde a fost controlat de echipa vizitatoare, iar acest lucru s-a reflectat pe tabela de marcaj, care, în minutul 40, consemna din nou egalitatea, 14-14. A fost 15-15 un minut mai târziu dar din acel moment HC Dunărea a dictat ritmul jocului şi în minutul 50 avea din nou patru goluri avans, 19-15.

Echipa brăileană s-a impus cu 24-20 şi şi-a luat revanşa pentru înfrângerea din tur, o victorie importantă pentru moralul jucătoarelor pregătite de Aurelian Roşca în perspectiva meciului următor, cel cu Corona Braşov, care va avea loc sâmbătă, 9 martie în Sala Polivalentă.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vătu 4 goluri, Cătălina Preda 4, Elena Dache 3, Nicoleta Tudor 3, Diana Axinte 3, Diana Munteanu 2, Elena Manea 2, Iryna Shutska 1, Nicoleta Safta 1, Ana Maria Berescu 1, iar pentru CSM Galaţi au înscris Cătălina Cioaric 10 goluri, Elena Livrinikj 5, Daciana Balaban 2, Cristina Marcu 1, Cristina Clişu 1, Mădălina Conache 1.