Cupa Dunărea – ziua a doua

HC Dunărea învinsă la scor, 36-27, de SCM Râmnicu Vâlcea

* Rapid București a făcut instrucție cu Brest Bretagne, scor 31-22 * sâmbătă, 19 august, se dispută meciurile SCM Râmnicu Vâlcea - Brest Bretagne, de la ora 11.00 și HC Dunărea - Rapid București, de la ora 13.00

Cea de a doua zi a turneului internațional de handbal de la Brăila a adus o nouă înfrângere pentru HC Dunărea. Formația brăileană a întâlnit-o pentru a doua oară în interval de o săptămână pe SCM Râmnicu Vâlcea și oltencele au câștigat din nou. Victoria SCM-ului a fost însă una la scor, 36-27, dar a fost un moment al jocului în care oltencele au condus la o diferență de 12 goluri.

Kanaval a înscris primul gol al partidei, iar HC Dunărea a mai avut avantaj pe tabelă doar în minutul 5, când a condus cu 5-4. SCM Râmnicu Vâlcea a fost echipa care a dictat ritmul jocului și s-a distanțat la 15-10 în minutul 23. Formația brăileană a avut un final destul de bun de repriză și s-a apropiat la o lungime de adversara sa în două rânduri, 15-16 și 16-17, însă până la pauză tabela nu s-a mai modificat.

La reluare, Lupei a restabilit egalitatea, 17-17, dar SCM Râmnicu Vâlcea și-a reintrat în rolul pe care l-a jucat și în prima repriză și nu a dat nicio șansă echipei gazdă să obțină un rezultat pozitiv. Cu trei minute înainte de finalul partidei oltencele aveau un avans de 12 goluri, 36-24. În final, partida HC Dunărea – SCM Râmnicu Vâlcea s-a încheiat cu scorul de 27-36.

Joi după-amiază, în primul meci al zilei, Rapid București a obțminut tot o victorie la scor, 31-22, în partida cu Brest Bretagne.

Sâmbătă, în ultima zi a turneului internațional de la Brăila, de la ora 11.00, SCM Craiova o va întâlni pe Brest Bretagne iar de la ora 13.00 HC Dunărea va juca în compania vicecampioanei României, Rapid București.

Pentru HC Dunărea au înscris: Gonzalez 5 goluri, Schmeltzer 4, da Rocha 3, Jezic 3, Popa 2, Lupei 2, Araujo 2, Zivkovic 2, Severin 2, Kanaval 1. Liscevic 1. Au mai jucat Teodorescu, Trusova, Quintin, Balog, Beatrice Raicea.