HC Dunărea, învinsă cu 28-21 de CSM București | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea, învinsă cu 28-21 de CSM București

* formația brăileană a jucat de la egal la egal în prima repriză cu CSM-ul coordonat în teren de Cristina Neagu * “Felicitări echipei CSM București, a meritat cele trei puncte, astăzi”, a spus Neven Hrupec la finalul meciului

În tur, HC Dunărea a învins-o pe CSM București la Brăila, iar campioana en titre și-a luat revanșa marți, pe teren propriu, după ce

s-a impus cu 28-21. Formația brăileană a jucat de la egal la egal în prima repriză cu CSM-ul coordonat în teren de Cristina Neagu. Fără Kurtovic, accidentată după meciul cu Gloria Buzău, HC Dunărea a deschis scorul în minutul 3, după ce Rodrigues a transformat o aruncare de la 7 metri. Bucureștencele au condus pentru prima dată în meci, 3-2, în minutul 7, însă la jumătatea primei părți a partidei, după reușita lui Tamires, echipa pregătită de Neven Hrupec avea din nou un gol avantaj, 5-4. Tamires a egalat la 6-6 în minutul 16, după care CSM București a marcat de trei ori și s-a distanțat la 9-6. Formația de la Dunăre a continuat să evolueze la un nivel superior și, cu șase minute înainte de pauză, a egalat la 9-9. Cristina Neagu și-a adus din nou echipa în avantaj, însă replica formației brăilene a venit imediat, grație golului marcat de Da Rocha și tabela indica din nou un rezultat de egalitate, 10-10. CSM-ul a gestionat mai bine finalul de repriză și la pauză avea trei lungimi avans, 13-10.

Cu multe jucătoare tinere în teren, HC Dunărea a încercat să țină în continuare pasul cu mult mai valoroasa sa adversară, însă nu a făcut altceva decât să micșoreze proporțiile înfrângerii.

CSM București s-a impus cu 28-21 și continuă cursa pentru a-și apăra titlul de campioană.

Următorul meci va avea loc pe 7 mai, când HC Dunărea va juca în Polivalentă cu Măgura Cisnădie.

Pentru HC Dunărea au marcat Da Rocha 6 goluri, Tamires 5, Rodrigues 5, Sazdovska 2, Epureanu 1, Coteț 1, Mihai 1.

Declarații după meci

“Felicitări echipei CSM București, a meritat cele trei puncte, astăzi. Noi avem aceleași probleme. După meciul cu Gloria Buzău am avut un singur antrenament în care Kurtovic a devenit indisponibilă și a trebuit să schimb din nou schema de joc folosind jucătoarele tinere. Pe de altă parte sunt bucuros că am încheiat meciul fără accidentari. Urmează un timp de respiro în care ne vom pregăti mai bine pentru ultimele patru meciuri”, a declarat antrenorul HC Dunărea Brăila, Neven Hrupec.

“Am jucat împotriva unei echipe puternice, știam ca va fi o partidă dificilă dar am dat tot ce am putut pe teren”, a declarat da Rocha, jucătoarea echipei brăilene.