HC Dunărea, învinsă cu 25-21, în restanța cu Măgura Cisnădie

* Kurtovic a fost cea mai bună marcatoare a echipei brăilene * au mai avut prestații bune Pessoa, Mihai și Lăscăteu

După un joc slab, HC Dunărea a pierdut la patru goluri, 25-21, restanța susținută în deplasare, la Măgura Cisnădie. Kurtovic a fost principala marcatoare a echipei brăilene. În acest meci, au mai evoluat bine cele două handbaliste tinere aduse de la CSM București, Mihai și Lăscăteu. Pessoa a avut o prestație sigură în prima repriză, din nefericire Elena Șerban este ieșită din forma care a propulsat-o la lotul național.

Practic, HC Dunărea a jucat de la egal la egal cu adversara sa doar în primele 25 de minute.

Echipa brăileană a condus cu 3-1 în minutul 5, dar patru minute mai târziu tabela consemna egalitatea, 3-3. Rodrigues a înscris pentru 10-9, dar a fost ultima dată în meci când HC Dunărea a avut avantaj pe tabelă. Cu un final de repriză bun, Măgura Cisnădie a condus cu 12-10 la pauză. Dana Abed-Kader a marcat pentru 13-10 în minutul 31 și, din acest moment, formația gazdă a controlat jocul până la final.

HC Dunărea a avut o perioadă de 11 minute în care nu a mai reușit să marcheze niciun gol, astfel că, în minutul 51, echipa din Cisnădie avea șase lungimi avans, 22-16, și meciul era jucat.

Măgura s-a impus cu 25-21, astfel că formația brăileană a suferit a șaptea înfrângere din acest campionat.

“Am început bine dar am ratat foarte multe ocazii și am făcut foarte multe greșeli în acest meci. Acesta a fost  rezultatul. Din păcate, avem probleme din cauza lipsei de jucătoare, dar ar trebui să întoarcem acest ghinion în meciul următor”, a declarat Neven Hrupec,  antrenorul echipei HC Dunărea.

“Ne așteptam la un meci foarte greu, am alergat mult în prima

jumătate a acestuia. În repriza a doua am avut un moment în care ne-am pierdut concentrarea și așa a câștigat Măgura Cisnădie avantajul”, a declarat Larissa Araujo,  extrema stânga a echipei HC Dunărea Brăila.

Sâmbătă, de la ora 17.00, HC Dunărea va juca în Polivalentă cu Gloria Bistrița Năsăud, partidă contând pentru etapa a 17-a a Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Kurtovic 8 goluri, Araujo 4, Rodrigues 3, Tamires 2, Lăscăteu 1, Balog (Safta) 1, Mihai 1, Sazdovska 1.