HC Dunărea, învinsă în Polivalentă, 24-29, de CSM București

* o partidă jucată în devans din etapa a 23-a * formația bucureșteană este deja campioană națională * gruparea de la Dunăre încă mai speră la o calificare în cupele europene

Într-o partidă contând pentru etapa a 23-a a Ligii Florilor, CSM București s-a impus în Polivalentă cu 29-24, în fața formației HC Dunărea Brăila și a devenit practic campioana acestui sezon competițional. Formația pregătită de Adi Vasile a făcut un joc tactic în care a lăsat impresia că este interesată doar de victorie, nu și de o diferență mare de scor. HC Dunărea a încercat pe tot parcursul întâlnirii din Polivalentă să se ridice la nivelul adversarei și a reușit chiar să conducă la un gol, 4-3, în minutul 5. Patru minute mai târziu, CSM-ul avea deja trei goluri avans, 7-4. Bucureștencele au dictat ritmul jocului și la pauză aveau cinci lungimi avans, 15-10. Echipa bucureșteană a început foarte bine partea a doua, a înscris de două ori prin pivotul Crina Pintea și s-a detașat la 17-10, în minutul 32. HC Dunărea a avut o perioadă bună și s-a apropiat la patru goluri, însă CSM-ul a apăsat din nou pe accelerație și a refăcut diferența de șapte goluri. În final, CSM București a câștigat cu 29-24.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 5 goluri, Lavko 5, Gonzalez 4, Kanaval 2, Balog 2, Araujo 2, Venancio 1, Udriștioiu 1, Quintino 1, Da Rocha 1, iar pentru CSM București au înscris: Omoregie 7 goluri, Dembele 7, Neagu 3, Zaadi 3, Sudakova 3, Arntzen 3, Pintea 2, Aune 1.

Declarații după meci:

Nu a fost o diferență foarte mare deși am întâlnit cea mai bună echipă din România la ora actuală, astăzi este și matematic campioană. Noi am încercat să ținem pasul cu ele, dar din păcate lipsa lui Meike Schmelzer s-a resimțit pentru că n-am mai avut soluții în zona centrală a apărării, iar în momentul în care și Liliana, pivotul, a obosit, a avut câteva ratări în situații de unu la unu. În altă ordine de idei, sunt mulțumit pentru că ne-am bătut, cred că am jucat mai bine decât în multe alte meciuri pe care le-am câștigat și, dacă vom continua să jucăm așa, o să putem să aducem puncte și de afară, în special de la Buzău, acolo unde ne gândim cu toți pentru că vom ajunge la meci decisiv cu ele. Dar până atunci mai avem câteva jocuri importante, cel de la Mioveni, iar după aceea urmează meciul cu Gloria Buzău. Avem timp să-l pregătim. În primul rând doresc ca jucătoarele să fie sănătoase pentru că am avut destule probleme. Nici Araujo nu este sănătoasă, la fel și Lavko a avut probleme de sănătate în dimineața asta și a jucat destul de bine. Una peste alta, am fost mulțumit și mă bucur că în multe momente am reușit să ținem piept echipei CSM București”, a declarat Costică Buceschi, antrenorul principal al echipei HC Dunărea Brăila.

Meciul a fost foarte greu, ne-am dorit victoria dar din păcate nu s-a putut astăzi. S-a jucat frumos, se putea și mai bine, dar sperăm că data viitoare, la următorul meci, să luăm cele trei puncte. Astăzi ne-a lipsit un pic apărarea, dacă funcționa mai bine ar fi fost un plus. Convocarea mea la națională a contat foarte mult în jocul meu de astăzi pentru că știam cum joacă o parte dintre fetele din echipa adversă”, a spus pivotul echipei brăilene, Nicoleta Balog.