HC Dunărea a încheiat turul Ligii Florilor cu un succes

* formația brăileană s-a impus cu 27-23 în partida cu CSM Tg. Jiu * după o partidă controlată de echipa antrenată de Costică Buceschi

HC Dunărea a avut o adversară incomodă pe teren propriu, CSM Tg. Jiu dar, cu un lot superior valoric și cu un antrenor experimentat, a reușit să încheie turul Ligii Florilor cu o victorie, mai clară poate decât o arată scorul final, 27-23.

Formația brăileană a deschis scorul prin Liscevic după doar jumătate de minut dar s-a văzut condusă cu 2-1 în minutul 6, după golul marcat de Florentina Ilie. După ratări incredibile de o parte și de alta, în minutul 10 Lavko a egalat la 2-2 iar Kanaval a adus echipa gazdă în avantaj, 3-2, în minutul 12. După două reușite semnate de “căpitanul” Aneta Udriștoiu, HC Dunărea conducea cu 5-3 la capătul primului sfert de oră. Până la pauză, HC Dunărea a condus ostilitățile în teren și pe tabelă și, după primele 30 de minute, avea un avans de patru lungimi, 11-7, ultimele două goluri ale primei părți a meciului fiind marcate de Lavko.

CSM-ul a înscris primele două goluri în repriza a doua prin Alexandra Gavrilă și Ana Ciolan, însă echipa gazdă a ripostat șI, în minutul 36, avea cinci goluri avantaj, 14-9. Echipa din Tg. Jiu a dat în continuare o replică bună, însă formația brăileană, cu o apărare foarte sigură și cu un atac pe măsură, s-a desprins la 20-14 în minutul 46.

HC Dunărea a controlat și finalul de meci și s-a impus meritat cu 27-23.

Pentru HC Dunărea au marcat: Udriștioiu 6 goluri, Lavko 4, Da Rocha 4, Kanaval 4, Liscevic 3, Mamic 3, Sazdovska 2, Gonzalez 1.

Declarații după meci

“A fost un meci foarte greu. Am avut ratări multe și astfel ne-am făcut noi meciul greu, pentru că am ratat în foarte multe situații de om la om. Dacă este ceva de scos în evidență este apărarea, am jucat bine, am reușit să recuperăm mingea, am blocat, poarta ne-a ajutat și oarecum meciul a curs într-o direcție cât de cât ușoară. Târgu Jiu este o echipă periculoasă, o echipă care joacă până la ultima minge. Astăzi s-a agățat de rezultat, indiferent de cât de mult am încercat noi să ne distanțăm, Târgu Jiu a revenit de fiecare dată și diferenţa aceasta de 3-4 goluri ne-a sâcâit până pe final. Sunt bucuros că am reușit să dau minute tuturor fetelor de pe bancă, aștepăm următorul joc, așteptăm ca jucătoarele care au probleme medicale să revină săptămâna aceasta la antrenamente și e clar că meciul cu Cisnădie trebuie să îl abordăm altfel, pentru că este o echipă care se bate, ca și noi, pentru un loc în cupele europene”, a declarat antrenorul principal al Dunării Brăila, Costică Buceschi.

“A fost un meci dificil, CSM Târgu Jiu nu este o echipă accesibilă. Am jucat contra unor handbaliste foarte bune, tinere și ambițioase iar asta a făcut ca atacul nostru să fie mai dificil. Am jucat bine în defensivă și asta este cel mai important pentru că la final am avut cele mai multe goluri marcate. În acest tur am avut câteva meciuri pe care nu ar fi trebuit să le pierdem. Acum trebuie să ne focusăm mai mult pe ceea ce urmează, pe meciurile din retur, având în vedere că toate meciurile grele le vom juca acasă și trebuie să ne concentrăm să le câștigăm ca să ne atingem obiectivul”, a declarat Jelena Lavko.