HC Dunărea a încheiat turul cu o remiză, 26-26, acasă, cu Gloria Buzău

• meciul a fost extrem de echilibrat şi tensionat pe final, Diana Munteanu de la HC Dunărea şi Andreea Predoi de la Gloria Buzău fiind scoase pe braţe din teren • ca de obicei în ultima vreme, cuplul de arbitre Florescu - Stoia a ajutat echipa adversă •  “Mulţumesc publicului brăilean, i-am simţit pe spectatori aproape de noi şi încurajările lor ne-au susţinut moral”, a spus la final antrenorul Aurelian Roşca

Partida dintre HC Dunărea şi SCM Gloria Buzău a fost una de mare luptă pentru punctele puse în joc şi oricare dintre cele două combatante putea să câştige meciul. Per ansamblu, formaţia brăileană a avut o evoluţie bună, însă cu mici momente mai puţin inspirate care au făcut ca partida să se încheie nedecis. După un început ezitant, Marina Razum a avut 13 intervenţii reuşite, printre acestea fiind şi trei aruncări de la 7 metri parate. Au fost câteva faze controversate în care cele două arbitre au lăsat impresia că au defavorizat echipa gazdă, iar publicul a protestat vehement. “Peste tot unde ne arbitrează,  Florescu şi Stoia ne toacă aşa cum vor ele. Ni s-a dat un gol de o jucătoare care era în semicerc atunci când a aruncat la poartă, nu ne-au acordat două aruncări de la 7 metri şi au favorizat jocul extrem de dur al buzoiencelor. Dar noi suntem mulţumiţi, de când a venit Aurelian Roşca echipa se exprimă altfel, eu cred că în condiţiile unui arbitraj corect câştigam partida cu Gloria Buzău”, a spus la finalul jocului unul dintre brăilenii care de ani de zile vin meci de meci la Polivalentă, dar care a dorit să-şi păstreze anonimatul. Pe final, meciul a fost unul nerecomandat cardiacilor şi chiar a avut urmări nefaste asupra unuia dintre spectorii din tribună. Un brăilean a intrat în stop cardio-respirator însă a fost ajutat de două asistente medicale aflate în tribună, Oana Coceanu şi Alina Stoiculescu. Acestea i-au acordat suporterului de 69 de ani primul ajutor. În acel moment, echipajul de pe Salvare acorda asistenţă medicală celor două handbaliste care s-au accidentat şi ele destul de grav,  Diana Munteanu de la HC Dunărea şi Andreea Predoi de la Gloria Buzău.

“A fost un meci cu o dăruire mare din partea ambelor echipe. Eu felicit formaţia noastră pentru modul în care a luptat în faţa unei adversare cu pretenţii. Ne pare rău că am pierdut două puncte, puţin a lipst ca să câştigăm. Trebuia să ne concentrăm mai bine la aruncările de la 7 metri, au mai fost câteva scăpări, dar repet, pe ansamblu merita să câştigăm. Mulţumesc publicului brăilean, i-am simţit pe spectatori aproape de noi şi încurajările lor ne-au susţinut moral. Am dorit foarte mult să le oferim victoria”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul Aurelian Roşca.

Prima repriză a fost una echilibrată. În primele 9 minute buzoiencele au condus la un gol, însă formaţia gazdă a egalat de fiecare dată. La 4-4,  Alina Vătu a marcat un gol spectaculos, iar HC Dunărea a condus pentru prima dată în acest joc. Golgetera formaţiei vizitatoare, Khavromina, a restabilit egalitatea, iar echilibrul s-a menţinut în continuare până în minutul 23, când tabela indica egalitatea, 9-9, după golul marcat de Krnic. Gloria Buzău s-a distanţat la trei lungimi, 13-10, în minutul 28, însă replica gazdelor a venit imediat, Tudor şi Berescu au redus la un singur gol diferenţa dintre cele două comatante. O greşeală a gazdelor a fost speculată de Khavronina, iar buzoiencele conduceau cu 14-12 la pauză.

Handbalistele pregătite de Aurelian Roşca au început foarte bine repriza a doua, au înscris prin Berescu şi Axinte şi scorul a redevenit egal, 14-14, în minutul 33.

În minutul 36 HC Dunărea a condus pentru a doua oară în acest meci, gol marcat de Berescu, iar după o altă perioadă bună, formaţia gazdă s-a desprins la două lungimi, 20-18, graţie golurilor înscrise de Vătu şi Berescu. A fost 21-19 în mintulul 44 şi 23-21 în minutul 48 însă două minute mai târziu tabela indica din nou egalitatea, 23-23. În minutul 55, când era 25-25 Preda a ratat o aruncare de la 7 metri, dar trei minute mai târziu Gheorghe a înscris pentru 26-25 şi publicul spectator începea să creadă în victoria favoritelor. Pe final, Razum a parat o aruncare de la 7 metri executată de Khavronina, însă la următoarea fază Khavronina a marcat şi a stabilit scorul final, 26-26.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vătu 8 goluri, Ana Berescu 6, Diana Axinte 4, Nicoleta Safta 3, Natasha Krnic 2, Nicoleta Tudor 1, Elena Dache 1, Cristina Gheorghe 1, iar pentru SCM Gloria Buzău au înscris Khavromina 10 goluri, Gedroit 3, Leahu 3, Ilyna 3, Nan 3, D. Predoi 2, A. Predoi 2.