HC Dunărea a încheiat campionatul cu o remiză, 27-27, la Măgura Cisnădie

Perianu şi Buceschi au fost principalele marcatoare ale formaţiei brăilene • cele două echipe se vor întâlni joi, de la ora 17.00, la Brăila, în Cupa României

În ultima etapă a campionatului 2016-2017 al Ligii Naţionale la handbal feminin, după un joc echilibrat, HC Dunărea a remizat, 27-27, la Măgura Cisnădie. Prima repriză a fost controlată de echipa antrenată de Costică Buceschi şi Cristian Preda, cea de a doua, de formaţia gazdă, pentru care Ada Moldovan a marcat 11 goluri. Un lucru a ieşit clar în evidenţă în acest meci la formaţia de la Dunăre, acela că nici Natasha Antikj nici Ana Maria Micu nu reprezintă soluţii pentru postul de portar şi că gruparea brăileană trebuie să transfere o jucătoare cu adevărat valoroasă pentru acest post.

Măgura Cisnădie a condus cu 3-2 şi cu 4-3, dar HC Dunărea a fost echipa care a dictat ritmul jocului în prima repriză. Formaţia vizitatoare s-a desprins la trei lungimi în minutul 18, după reuşita Alinei Czeczi, iar acest decalaj s-a consemnat şi în minutul 54 când tabela indica scorul de 12-9 în favoarea echipei oaspete. În ultimele şase minute HC Dunărea nu a mai înscris, Măgura Cisnădie a profitat de acest lucru şi s-a apropiat la doar un singur gol.

În repriza a doua ambele combatante au mers cap la cap. HC Dunărea s-a mai desprins în minutul 43 la două lungimi, 20-18, iar în minutul 51 a condus cu 24-23. Finalul a fost unul mai puţin reuşit pentru echipa vizitatoare, însă până la urmă, trupa lui Costică Buceschi a obţinut un punct în această deplasare.

Joi, HC Dunărea şi Măgura Cisnădie se vor întâlni în Cupa României la Brăila, meciul urmând a începe la ora 17.00.

Pentru HC Dunărea au marcat Gabriela Perianu 6 goluri, Eliza Buceschi 6, Diana Axinte 4, Alina Czeczi 3, Bianca Tiron 2, Timea Tătar 2, Aneta Pârvuţ 2, Gabriella Szucs 1, Andreea Lipară 1, iar pentru Măgura Cisnădie au înscris Ada Moldovan 11 goluri, Larisa da Silva 5, Ionela Goran 3, Roxana Han 3, Oana Apetrei 3, Jovana Sazdovska 2.