VICTORIE !!!

HC Dunărea în fața celei mai mari performanțe din istoria clubului

* formația brăileană a câștigat cu 32-26, la HC Podravka Vegeta * este ca și calificată în Final Four-ul EHF European League * urmează returul la Brăila * însă gruparea de la Dunăre este la doar un pas de cel mai bun rezultat din istoria sa

HC Dunărea a obținut o victorie mai clară decât o arată scorul final, 32-26, în deplasare, la HC Podravka Vegeta, în partida tur din cadrul sferturilor de finală ale EHF European League și se poate deja considera calificată în Final Four-ul acestei competiții europene. Acesta a fost penultimul pas, unul decisiv însă, cel de-al doilea, care de fapt va parafa accederea între cele mai bune 4 echipe din EHF European League, va avea loc la Brăila. Iar HC Dunărea pleacă cu prima șansă pentru că va avea de partea sa al optulea jucător, publicul.

Calificarea în Final Four-ul EHF European League reprezintă cea mai mare performanță din istoria clubului HC Dunărea. Mai mult, nicio altă echipă brăileană nu a reușit să obțină un astfel de rezultat la nivel european.

HC Dunărea face performanță internațională, aceasta este concluzia după evoluția entuziasmantă din partida tur de la HC Podravka Vegeta, din cadrul sferturilor de finală ale EHF European League.

Un meci în care nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei.

Handbalistele echipei brăilene au pus în practică schemele pregătite special pentru acest joc tur, iar rezultatul de pe tabelă a reflectat acest lucru. HC Dunărea a marcat primul gol prin Kanaval,  HC Podravka Vegeta a egalat, 1-1, prin Panoza, în minutul 2, după care a venit o serie de patru patru goluri în poarta gazdelor marcate de Kanaval, Quintino, Araujo și Liscevic, astel că în minutul 6 echipa băileană conducea cu 5-1. HC Dunărea a continuat să evolueze foarte bine, iar avantajul s-a mărit până la pauză. Formația brăileană a avut 6 lungimi avans, 5-11, la capătul primului sfert de oră, a fost 12-20, în minutul 27, după golul marcat de Jezic și 13-21, după primele 30 de minute, ultimul gol având semnătura extremei Araujo.

Repriza a doua nu a avut istoric. Echipa gazdă s-a apropiat la trei goluri 22-25 în minutul 46, însă HC Dunărea a făcut legea în teren și a condus la diferențe de peste patru goluri pe tot parcursul reprizei secunde. La final, gruparea brăileană s-a impus la șase goluri, 26-32, și se poate gândi deja la ultimul act al EHF European League.

Pentru HC Dunărea au marcat: Jezic 7 goluri, Liscevic 5, Quintino 3, Kanaval 3, Araujo 3, Schmelzer 3, Popa 3, Zivkovic 2, Gonzalez 2, Lupei 1.