Handbalistele junioare III de la LPS Brăila s-au impus cu 41-21 la Axiopolis Cernavodă

• principalele marcatoare ale formaţiei brăilene au fost  Mădălina Toma şi Claudia Stroe • la LPS Brăila continuă selecţia la handbal, la nivelul copiilor născuţi între anii 2006-2008

Duminica trecută, handbalistele junioare III de la LPS Brăila, antrenate de profesorul Viorel Alexandru, au câştigat la scor, 41-21, după ce la pauză au condus cu 21-8, partida disputată în deplasare, la Axiopolis Cernavodă. Meciul de la Cernavodă a fost controlat cap coadă de formaţia brăileană, la care principalele marcatoare au fost  Mădălina Toma şi Claudia Stroe cu 13 şi respectiv 11 goluri marcate, însă per ansamblu la acest succes categoric au contribuit toate handbalistele care au evoluat pentru LPS Brăila. În repriza a doua profesorul Viorel Alexandru a trimis în teren handbalistele care abia din campionatul următor sunt junioare III.

Fetele au respectat sarcinile trasate, iar rezultatul de la pauză cât şi cel final reflectă acest lucru. În repriza a doua am dat credit jucătoarelor mai mici de vârstă, mă refer la noua generaţie de junioare III, şi, cu toate acestea, nu am avut niciun fel de emoţii în a ne impune la scor la Axiopolis”, ne-a delcarat profesorul Viorel Alexandru.

Sursa citată a mai menţionat faptul că în acest moment la LPS Brăila există handbaliste de mare perspectivă care pot face faţă fără probleme în Campionatul Diviziei A.

“Avem trei generaţii de handbaliste care se pregătesc cu Eugen Jelesneac, Cristian Preda şi cele de la echipa mea, care pot face faţă în Divizia A de senioare. Dacă pe plan local s-ar dori acest lucru, s-ar putea forma o echipă competitivă de Divizia A formată doar din handbaliste brăilene, iar acestă formaţie ar putea fi rampa de lansare spre HC Dunărea”, a mai spus Viorel Alexandru.

După această victorie LPS Brăila a acumulat 7 puncte şi se află pe locul al treilea în grupa B, cu menţiunea că formaţia brăileană are un joc mai puţin disputat decât primele două clasate, CSS Galaţi 10 puncte şi United Galaţi 9 puncte.

Duminică, 22 octombrie LPS Brăila va juca cu ACS SC Piticu 2013 Feteşti, formaţie aflată pe locul al 7-lea.

În altă ordine de idei, LPS Brăila continuă să organizeze acţiuni de selecţie, fete şi băieţi, născuţi în anii 2006-2008. Selecţiile au loc luni, miercuri şi vineri de la ora 15.00 în sala de jocuri de la LPS Brăila.

În partida de la Cernavodă pentru LPS Brăila au marcat Mădălina Toma 13 goluri, Claudia Stroe - 11, Anca Popescu - 5, Andra Nistor - 3, Laura Surdu - 3, Cristina Neagu - 2, Maria Alexandru - 1, Cristina Surdu - 1,  Adelina Iordache - 1, Denisa Ion - 1. Pentru LPS Brăila au jucat portarii Daria Ene şi Alexandra Perianu şi jucătoarele de câmp Violeta Săbăduş,  Melania Marin, Sara Hodiş,  Marina Şişu.