Handbalistele brailene vor sa nu piarda pentru a-si mentine locul al patrulea

Dupa o pauza de trei saptamini campionatul Ligii Nationale de handbal feminin se reia duminica, 11 martie, cu etapa a 21-a, una din care au mai ramas de disputat doar cinci meciuri. In aceasta runda HC Dunarea se deplaseaza la CSM Cetate Deva unde spera sa obtina macar un punct. Singura problema cu care se confrunta profesoara Alexandrina Soare este accidentarea interului Irina Tomuleanu. Tinara si talentata jucatoare braileana a suferit o operatie la bratul de aruncare si va fi indisponibila pina la finalul actualului sezon. Lipsa ei din echipa de baza va fi suplinita de Marcela Lupu sau Simona Aldea, jucatoare care pot profita de aceasta sansa pentru a demonstra ca oricind pot reprezenta solutii in echipa de baza.
"Jucam pe terenul unei echipe valoroase si cu experienta in acest esalon, dar vom incerca sa ne valorificam sansele. Este un meci dificil, dar noi mergem sa cistigam" a declarat Puiu Vasile, directorul executiv al HC Dunarea.

HC Dunarea a cistigat la patru goluri diferenta meciul tur

In partida de la Braila oaspetele au profitat de startul ezitant al elevelor profesoarei Alexandrina Soare si au condus ostilitatile pina in minutul 28. Introdusa in poarta in minutul 15, Gabriela Vasile a avut citeva interventii spectaculoase, a aparat si o aruncare de la 7m, iar Tomuleanu, Radovici si Moise si-au facut "meseria" in faza de atac, astfel ca HC Dunarea a reusit sa restabileasca egalitatea, 12-12, cu doua minute inainte de finalul primei reprize. Din acel moment, gazdele au inceput cursa contracronometru spre cistigarea primei reprize si au reusit sa plece la cabine cu un avantaj de doua goluri.
Vasile si Moise au fost punctele forte ale echipei brailene si in repriza a doua una in care in doua rinduri gazdele au condus la o diferenta de sapte goluri. HC Dunarea a cistigat meciul tur de la Braila cu 30-26. Cele mai prolifice jucatoare ale partidei au fost Elena Moise cu 11 goluri de la gazde, respectiv Renata Tataran 8 goluri, de la CSM Cetate deva.

"U" Jolidon a cistigat la Brasov

Doua meciuri din aceasta etapa s-au disputat in devans.
Deoarece sint angrenate in cupele europene campionana en-titre, Rulmentul Brasov si actuala lidera, Oltchim au jucat deja partidele programate in aceasta runda.
Vineri, la Brasov, elevele Marianei Tirca au condus la limita in primele 20 de minute dupa care initiativa a fost preluata de catre clujence. "U" Jolidon a condus ostilitatile pina la finalul meciului si a reusit sa se impuna cu 31-29 si sa-si ia astfel revansa pentru infringerea suferita in tur. Cele mai prolifice jucatoare ale gazdelor au fost Neagu si Vintila cu 9 si respectiv 7 goluri in timp ce de la "U" Cluj golgetera a fost Mihaela Senocico realizatoare a 13 goluri.
In cel de al doilea meci Oltchim a cistigat la o diferenta de 15 goluri partida cu HCM Baia Mare cele mai bune marcatoare ale oltencelor fiind Ionela Gilca 14 goluri, Adriana Nechita si Laura Meirosu ambele cu cite 5 goluri.