Handbalistele brailene s-au impus clar in fata tinerei nationale a Norvegiei

Cu toate ca urmeaza sa se intilneasca si in cadrul turneului international din acest week-end, conform planificarii initiale, ieri, la ora prinzului, HC Dunarea a sustinut un meci amical cu nationala Norvegiei. Partida de verificare s-a desfasurat pe durata a trei reprize de cite 30 de minute fiecare, prilej pentru antrenorii celor doua formatii de a incerca diferite sheme de joc, dar si de a da posibilitate fiecarei componente a lotului sa evolueze cel putin o repriza.
Liviu Paraschiv a trimis in teren echipa standard cu Goldic - Cucu, Moise, A. Braniste (Ruscior), Radovici, Luca si Craciun si cu o singura exceptie, cea din minutul 7, cind norvegiencele au condus cu 2-1, meciul a fost la discretia gazdelor. Craciun a egalat la 2-2 si tot ea a marcat golul prin care HC Dunarea a preluat conducerea.
O dubla a Irinei Radovici si o noua reusita a Elenei Braniste, dupa o combinatie spectaculoasa cu Alina Braniste au marit avantajul bailencelor la 6-2 in minutul 8.
Cu toate ca au ratat numeroase ocazii, elevele profesorului Liviu Paraschiv nu le-au permis adversarelor sa se apropie la mai putin de doua goluri. Apararea a functionat la parametrii asteptati, Goldic a avut citeva parade reusite, iar jocul combinativ al gazdelor, coordonat pe rind de Moise si A. Braniste le-a pus pe oaspete de multe ori in postura de a gresi. Chiar si pivotul Radovici, in revenire de forma, a reprezentat in permanenta un real pericol pentru poarta adversa astfel ca HC Dunarea a cistigat cu 19-13 prima repriza.

Doua reprize echilibrate

Repriza a doua a fost echilibrata si s-a incheiat la egalitate, 16-16.
HC Dunarea a inceput cu Pelin in poarta, Horobet, Tomuleanu, Luca, A. Braniste, Lipan, Moroianu si firesc s-a putut observa lipsa de omogenitate a echipei. Jocul nu s-a mai derulat la fel de alert ca in prima repriza insa ambele formatii au ratat destule ocazii de gol. Principalele marcatoare ale gazdelor in aceasta repriza au fost Pelin cu 6 goluri si A. Braniste, iar de la norvegience Christina Andersen si Mari Molid cu 4 si, respectiv, 3 reusite.
In ultimul act al partidei de verificare fiecare tehnician a revenit, in mare, la formulele cele bune, insa din cauza oboselii jucatoarele nu au mai avut aceeasi luciditate si repriza a fost una anosta. Dupa alte 30 de minute de joc, HC Dunarea s-a impus la un gol diferenta, 12-11. Remarcatele acestei ultime reprize au fost portarul Gabriela Vasile si Alina Braniste de la gazde, respectiv Janne Klevstad si Nora Mork de la echipa Norvegiei.

Pentru HC Dunarea au marcat, A. Braniste 11, Lipan 8, Radovici 7, Moise 6, Craciun 4, Ruscior 3, Horobet 3, Luca 2, Moroianu 2, D. Braniste. Principalele marcatoare ale nationalei Norvegiei au fost Mork cu 7 goluri, Jansen, Kjaernsmo si Molid, toate cu cite 5 reusite.