Handbalistele brailene au invins, fara drept de apel, pe vicecampioana Romaniei

La prima evolutie pe teren propriu, handbalistele brailene au facut un meci mare si au reusit sa invinga pe vicecampioana de anul trecut, la capatul unui meci pe care l-au controlat pe tot parcursul sau.
Doar primele 11 minute au fost echilibrate. Rapidul a ratat primul atac prin Paval, au gresit apoi si gazdele insa Leordean a deschis scorul in minutul 3, iar Craciun l-a majorat la 2-0, in urma unui contraatac lansat de Goldic. Bucurestencele au beneficiat de o aruncare de la 7 metri si au redus din diferenta prin Tutunaru si chiar daca Goldic s-a opus senzational egalarii la actiunea Oanei Catrinoi, totusi aceasta s-a produs in minutul 7, cind Tutunaru a transformat o aruncare de la 7 metri.
La 2-2, oaspetele au beneficiat de doua aruncari de la 7 metri insa Dana Goldic le-a aparat pe ambele, spre disperarea celor mai valoroase jucatoare rapidiste, Tutunaru si Dobrin.
In minutul 11, Leordean aduce HC Dunarea in avantaj, iar reusita lui Patru din minutul urmator lanseaza echipa braileana spre o victorie meritata.
Rapidul este depasit la toate capitolele, iar uneia dintre jucatoarele bucurestene, Ionela Dinu, ii cedeaza nervii, o faulteaza foarte dur pe Irina Tomuleanu si este eliminata definitiv din joc.
Cu o aparare foarte sigura care a recuperat multe mingi pe atacul oaspetelor si cu contraatacuri rapide, HC Dunarea s-a distantat treptat de partenera sa de intrecere, iar la pauza avea un avantaj de 8 goluri.

Din dorinta de a face spectacol, gazdele au ratat un scor mult mai categoric

Profesoara Alexandrina Soare a pastrat formatia de baza pina in minutul 40, moment al jocului in care tabela indica scorul de 22-9 in favoarea gazdelor. Cea mai mare parte din repriza a doua, HC Dunarea a jucat cu rezervele pentru a le menaja pe titulare deoarece urmeaza doua meciuri foarte grele in aceasta saptamina. Din dorinta de a face spectacol, gazdele au mai si gresit, fapt ce le-a permis bucurestencelor sa aiba doua perioade mai bune si sa marcheze consecutiv 6 si, respectiv, trei goluri insa niciodata acestea nu s-au apropiat la o diferenta mai mica de 5 goluri.
Patru a reintrat si a marcat de doua ori, si-a revenit si Moroianu si a marcat doua goluri senzationale, in minutele 55 si 57. Ultimul gol al brailencelor l-a inscris cea mai tinara jucatoare a lotului, in virsta de doar 17 ani, Marcela Lupu.
Dupa incheierea partidei, spectatorii prezenti in sala Polivalenta, veniti in numar impresionant de mare, au aplaudat minute in sir cea dintii reusita a elevelor Alexandrinei Soare in Liga Nationala.
Golurile echipei brailene au fost marcate de: Marinela Patru 10, Liliana Craciun 5, Adriana Leordean 5, Irina Radovici 3, Alina Moroianu 2, Ramona Ruscior 2, Tomuleanu si Lupu, iar cele ale rapidistelor de Mirela Tutunaru 6, Alina Dobrin 3, Mihaela Doica 3, Elena Paval 3, Cristina Mitu 3, Georgiana Popa 2, Oana Catrinoi 2, Mihaela Popa.

Declaratii dupa meci:
Vasile Margulescu, antrenor : "Am sperat ca in acest joc, deoarece intilneam o nou promovata, sa reusim sa obtinem si prima victorie din campionat. Nu m-am asteptat la o replica asa de buna nici eu, nici jucatoarele si acest lucru s-a reflectat si pe tabela de marcaj. Poate daca am fi speculat momentele mai putin bune ale gazdelor din repriza a doua, diferenta ar fi fost mult mai mica si poate chiar am fi putut obtine un punct".
Alexandrina Soare: "Nu ma asteptam la o victorie atit de categorica. Am abordat meciul cu foarte mare seriozitate si astfel a fost usor pentru noi sa ne desprindem la 8 goluri pina la pauza. In partea a doua a meciului din dorinta de a face mai mult, dar si spectacol, am mai si gresit. Oricum le felicit pe toate fetele, este prima noastra victorie si plecam cu un moral bun la Roman".

Succesele noastre sper sa atraga atentia primariei

La conferinta de presa, presedintele Consiliului de Administratie al echipei HC Dunarea, Ionel Antihi, a facut un apel catre institutiile administratiei locale, pe care le-a invitat sa vada progresele inregistrate de handbalul feminin brailean in ultimul an:
"Au fost multi spectatori in sala insa ar trebui ca printre acestia sa se numere si institutia primarului care in alte municipii resedinta de judet, cum ar fi Romanul, are o contributie decisiva la dezvoltarea sportului, dar in special a echipelor care activeaza in primul esalon. Si dau exemplu acest oras care are o potenta economica mult mai mica decit Braila, cu mai putini locuitori si care totusi este la un nivel competitional bun. Veti vedea ca HCM Roman se va clasa anul acesta in primele 5-6 locuri din campionat. Fac un apel, prin intermediul mass-media, catre Primarie si Consiliul local sa sprijine aceasta echipa pentru ca ea sa se dezvolte. Anul acesta este un an foarte greu in care avem ca obiectiv sa raminem in Liga. S-a observat ca in repriza a doua la noi a evoluat o jucatoare care este abia in clasa a XI-a. Ea nu are experienta competitionala, dar daca vom ramine, atit cu ajutorul ei, cit si cu al altora pe care noi le avem la fel de tinere, anul viitor ne vom putea programa alt obiectiv. Le transmit pe acesta cale oficialilor braileni sa vina sa vada ce se intimpla la sala Polivalenta. Echipa nu este a mea, ci a Brailei, iar pe tricou scrie HC Dunarea Braila".
Sursa citata a mentionat ca face toate aceste demersuri tocmai pentru a evita o reeditare a istoriei echipei de volei feminin Braiconf care, din lipsa sustinerii financiare, s-a desfiintat: "Solicit tuturor brailenilor care pot sa dea o mina de ajutor sa o faca atunci cind este nevoie, pentru ca ar fi pacat ca dupa atita truda sa se intimple ce s-a intimplat cu echipa de volei. Toti brailenii regreta faptul ca Braiconf nu mai exista, inclusiv eu, dar cu regrete nu facem nimic. Este necesara o mai mare implicare si ar trebui ca factorii de decizie sa inteleaga ca aceasta este echipa Brailei.