Graţiela Alina Ene şi Alexandru Alin Artimon, doi înotători de aur

Duminică, la Piteşti, s-au încheiat Campionatele Naţionale de semifond rezervate înotătorilor juniori, o competiţie la care, printre protagonişti, s-au numărat şi reprezentanţii Liceului cu Program Sportiv din Brăila, Graţiela Alina Ene şi Alexandru Alin Artimon.

În prima zi de concurs, sportiva pregătită de antrenoarea emerită Gabriela Stoicescu Clinciu a obţinut două locuri întâi la 400 m liber, atât în concursul Open, cât şi în cel al juniorilor II, iar elevul profesorului Valeriu Stoicescu, Alexandru Alin Artimon, a câştigat proba similară masculină în competiţia Open.

Tot la 400 m liber, Octavian Ciocan a obţinut aurul la Juniori II, iar Gabriela Dragomir medalia de bronz la aceeaşi categorie de vârstă.

Ene a bifat două succese în cea de-a doua zi de concurs, la 800 m liber, iar Dragomir s-a situat pe locul al doilea, în timp ce medalia de aur la masculin, în proba similară, a fost adjudecată de Artimon.

Delegaţia LPS-ului a mai obţinut două titluri de vicecampion la această probă la juniori II prin Dragomir şi Octavian Ciocan, acesta fiind la doar un pas de podium, şi în concursul Open, unde a ocupat poziţia a patra.

În penultima zi a competiţiei, brăilenii au cucerit o medalie de argint în proba de ştafetă 4X200 m liber, componenţa acesteia fiind Maria Iancu, Livia Pascu, Gabriela Dragomir, Graţiela Alina Ene.

Duminică, Ene a devenit campioană naţională la 1500 m liber atât la Open, cât şi la juniori II, performanţă realizată de ea şi în proba de 200 m mixt, iar Artimon s-a impus în concursul masculin la 1500 m liber.

În aceeaşi zi, ştafeta feminină, în componenţa căreia au fost Ene, L. Pascu, I. Pascu şi Dragomir, a obţinut argintul.