Gol de 3 puncte marcat de Dragoș Mucuță pentru Viitorul Șuțești

• echipa gazdă, mai matură, s-a impus la limită, 1-0, în derby-ul județului Brăila cu Viitorul Ianca • “Golul îl dedic mamei mele”, a spus atacantul

Derby-ul brăilean Viitorul Șuțești – Viitorul Ianca s-a încheiat în mod meritat, cu victoria la limită 1-0, a primei formații, însă raportat la numărul ocaziilor echipa gazdă trebuia să se impună la un scor mai mare. Golul de trei puncte a fost înscris de Dragoș Mucuță în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua.

“Mi-am dorit foarte mult să înscriu în acest meci și mă bucur că am reușit, iar golul îl dedic mamei mele care, cu o zi înaintea partidei, și-a sărbătorit ziua de naștere”, ne-a declarat la finalul meciului Dragoș Mucuță.

Meciul în sine a fost unul de luptă între două echipe care încă mai speră la salvarea, în mod sportiv, de la retrogradare. Echipa mai matură, cea din Șuțești, putea deschide scorul în minutul 9 dar, la centrarea lui Drăguț, Colniceanu a trimis mingea peste transversală. Viitorul Ianca a ripostat în minutul 17, însă Filip Dima a trimis mingea pe lângă țintă. Echipa din Ianca putea intra în avantaj la cabine, dar Trandafir a ratat din 4 metri, în prelungirile primei reprize.

Viitorul Șuțești a dictat ritmul jocului în repriza a doua și a irosit prima mare șansă de a marca în minutul 52, prin Coteț, care a șutat plasat, însă mingea a ocolit vinclul porții apărate de Gabor.

Colniceanu (min. 61) a rămas singur cu Gabor, a șutat, dar portarul oaspeților a respins mingea în lateral până la Mucuță care, din 6 metri, a trimis-o peste poartă. Colniceanu a fost foarte aproape de gol și în minutul 75, dar tabela a rămas intactă.

Finalul a fost unul de infarct. Comșa (min. 85) a șutat puternic din lovitură liberă, de la 22 de metri, Tudor a respins mingea în față până la Cheleș, dar jucătorul oaspeților a retrimis-o în brațele portarului gazdelor. În prelungirile reprizei a doua, după o acțiune prelungită de atac, Dragoș Mucuță a marcat golul de 3 puncte pentru Viitorul Șuțești.

După penultima etapă a returului, Viitorul Șuțești are 7 puncte, cu patru mai puțin decât Viitorul Ianca.

Viitorul Șuțești: Tudor – Coteț, Custură, Căldăruș, Drăguț – Tarozzi, Chihaia, M. Dima, Tiutiu – Căldăruș, Mucuță. Pe raportul de joc au mai figurat: A. Mihai, Postolea, S. Robu, Cimpoeru, C. Nicolae, A. Gherghișan, I. Huțu.

Viitorul Ianca: Gabor –  Păvălache, Defta, F. Dima, Comșa – Naiman, Cheleș, Tudor, M. Oprea - Trandafir, M. Coman. Pe raportul de joc au mai figurat: Ochiană, A. Apostol, Brăilă, A. Stoica, Neicu, Nistor, Manolache, S. Stoica.