Gloria Buzău a realizat scorul etapei, 4-1, cu CF Brăila

Formaţia brăileană a fost învinsă fără drept de apel de Gloria Buzău, dar chiar şi aşa, elevii lui Alin Pânzaru au scăpat uşor, pentru că, potrivit raportului ocaziilor Gloria ar fi trebuit să se impună la un scor mult mai mare. Sâmbăta trecută elevii lui Pânzaru au făcut doar act de prezenţă la Buzău, au fost depăşiţi la toate capitolele, fapt aşteptat dealtfel, ţinând cont de componenţa echipei de bază şi a băncii de rezerve. Încă un lucru care demonstrează că la CF Brăila conducătorii nu dau dovadă de onoare şi nu respectă competiţia. Altfel nu te prezinţi la un turneu oficial cu cele mai bune echipe din serie doar ca să faci act de prezenţă. Iar de data aceasta CF Brăila s-a făcut de râs la Buzău!
Brăilenii au rezistat fără să primească gol doar până în minutul 26, moment al jocului în care Bobe a fost faultat în careul oaspeţilor, iar Clement Pălimaru a transformat lovitura de pedeapsă şi Gloria conducea cu 1-0. Zece minute mai târziu Pălimaru a rămas singur cu Mitrea, a încercat să-l dribleze pe portarul brăilean însă a fost blocat de acesta. Ultima ocazie a gazdelor din prima repriză s-a derulat în minutul 39 când Dedu a primit mingea în careul brăilean dar a şutat slab şi Mitrea a înlăturat pericolul. La zece minute de la reluare Stângaciu a rămas singur cu portarul buzoian însă nu a reuşit să restabilească egalitatea.
Gloria a galopat apoi spre un succes categoric. În minutul 68, Ghiţă a şutat puternic de la 20 m, Mitrea a respins mingea în faţă, iar Pălimaru a realizat "dubla". După alte două minute, Mitrea a gafat din nou la şutul lui Răducă şi atacantul buzoienilor, Clement Pălimar, a realizat hat trick-ul. Pălimaru nu s-a mulţumit cu trei reuşite, el a marcat în minutul 72 şi al patrulea gol al gazdelor, fiind de departe jucătorul meciului. CF Brăila a reuşit prin Salvatore Novello să înscrie golul de onoare în penultimul minut de joc al partidei din Crâng. Prin această victorie, Gloria Buzău şi-a consolidat locul al treilea în clasamentul turneului play off, în timp ce echipa brăileană staţionează pe poziţia a şasea, una oferită cadou la finalul returului, de FCM Dorohoi.

Gloria Buzău: Sârbu - A. Iordache, Dăniţă, Vlaicu (min. 46: Amet), Ghiţă - Cl. Dumitrescu, Marcu, Bobe (min. 78: Kaprindzhiyski), Dedu - Pălimaru, Tigoianu (min. 41: Răducă).
Antrenor: Viorel Ion
CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Bârsănel, Ghiocel (min. 46: Stângaciu), Necoară - Spătaru, Dojcinovic, G. Iordache (min. 73: G. Gheorghe), A. Radu - Novello, Mucuţă (min. 60: T. Vişan).
Antrenor: Alin Pânzaru