Ghiviciu a restabilit egalitatea în penultimul minut de joc

Potrivit precizărilor făcute de antrenorul Adrian Baldovin oaspeţii au fost dezavantajaţi în această partidă şi de arbitri, care au acordat un gol valabil gazdelor, deşi mingea nu depăşise linia porţii şi cu toate acestea gruparea din Ianca a obţinut un punct la capătul celui mai bun joc al său.

Faza deschiderii scorului s-a derulat în minutul 13, iar cel creditat ca autor a fost Popa.

Înainte însă de marcarea golului oaspeţii au ratat o situaţie de a înscrie prin Purică. Andrei Crăciun (min. 18) a reluat mingea, cu capul, de la marginea careului mic, pe lângă poartă, iar pe lista celor care au irosit şanse bune de a restabili egalitatea şi-a mai trecut numele, în două rânduri, şi juniorul Ştefan.

La rândul lor, petroliştii ar fi putut înscrie de trei ori în prima repriză, însă atacanţii de conjunctură ai gazdelor nu au ales cele mai bune soluţii.
În repriza a doua Viitorul Ianca a fost formaţia mai activă, însă cu toate că elevii lui Baldovin le-au creat destule emoţii gazdelor, egalarea s-a produs abia în penultimul minut al partidei, când Ghiviciu a transformat o lovitură liberă acordată oaspeţilor.

"Am primit din nou repede gol, însă de data aceasta a fost unul inventat de asistentul de pe acea parte, el a semnalizat că mingea a depăşit linia de poartă. Dar pe ansamblu am făcut cel mai bun joc al nostru din aceast tur de campionat. Trebuie însă să recunosc că la pauză putea fi 3-0 pentru gazde, dar tot atât de bine, în minutele de prelungire puteam noi să tranşăm victoria în favoarea noastră", a declarat Adrian Baldovin.

Viitorul: Dimache - Boariu, Moroianu, Ionescu, Baciu - Grozea (min. 60: Ghiviciu), Purică, Percă, Ştefan (min. 72: Enache) - Crăciun, V. Durbacă.