Gazdele au spart gheaţa

Formaţia din Însurăţei a fost însă mai insistentă spre finalul reprizei şi a plecat la cabine cu un avantaj de un gol. Harabagiu a greşit ţinta în minutul 35, însă a urmat o serie de cornere la poarta oaspeţilor. La unul dintre ele, Băndărică a trimis mingea direct pe spaţiul porţii, însă Vasiliu a reuşit să o devieze din nou în corner, apoi a urmat centrarea lui Vioreanu, Parschiv s-a înălţat dintr-un grup de fundaşi adverşi şi a plasat mingea, cu capul, la rădăcina barei.

Pauza, un sfetnic bun pentru jucătorii lui Iuga

Antrenorul Ionel Iuga a refăcut planul tactic la cabine şi în repriza a doua schimbările de posturi, precum şi suflul proaspăt al noilor intraţi au făcut ca tabela să se modifice pentru a doua oară în favoarea gazdelor. La cinci minute de la reluare o acţiune cursivă care i-a avut în prim-plan pe Vioreanu şi Băndărică s-a încheiat cu un şut plasat al celui din urmă, însă Vasiliu a reuşit să devieze mingea în corner. Golul care plutea în aer a venit în minutul 65. Teodor Lupaşcu a pornit într-o incursiune personală şi cu toate că a fost în permanenţă talonat de Manea, a intrat în careu, l-a driblat şi pe Vasiliu şi a trimis mingea în poarta goală, 2-0.

Câteva minute mai târziu, tot Lupaşcu, a lobat mingea peste portarul echipei din Eforie, însă Croitoru a reuşit in extremis, să înlăture pericolul.

Viitorul a obţinut primul succes din retur şi s-a distanţat şi la şapte puncte de CSM Medgidia, echipa cu care se luptă pentru evitarea retrogradării.

"Este o victorie muncită şi meritată consider eu. Nu a fost un joc strălucit, însă scopul scuză mijloacele, am câştigat şi am obţinut trei puncte mari. Suntem bucuroşi că am câştigat şi că ne-am depărtat la şapte puncte de CSM Medgidia şi să sperăm că victoriile vor aduce alte victorii", a declarat la finalul partidei Ionel Iuga.

Viitorul: Tudor - Chelş, Muşat, Paraschiv, Cotigă (min. 75: Vasilache) - Vioreanu, Bratu, Baicu, Băndărică (min. 65: Matei) - Harabagiu (min. 46: Moroianu), Ciocianu (min. 55: Lupaşcu).