Gazdele au marcat, oaspeţii s-au jucat cu ocaziile

Derby-ul judeţului Brăila a fost din nou adjudecat de nou promovata Viitorul Ianca, la capătul unui meci echilibrat, cu multe ocazii în ambele careuri.
Oaspeţii au fost primii care au trecut pe lângă deschiderea scorului încă din minutul 8 al primei reprize însă cu toate că Vioreanu l-a pus într-o situaţie clară de gol, Parasciv a şutat slab şi Dimache a reţinut mingea.
Elevii lui Adrian Baldovin au jucat prudent, însă atunci când au avut ocazia au contraatacat periculos şi după o astfel de acţiune, în minutul 23, au reuşit să modifice tabela. Ghiviciu i-a pasat în adâncime lui Ciurea, mijlocaşul drepta al gazdelor a profitat de neînţelegerea dintre fundaşii Cheleş şi Muşat, a centrat perfect în faţa porţii şi Vali Durbacă a făcut inutilă intervenţia lui Tudor.
Tot în prima repriză Andrei Crăciun a scăpat singur cu Tudor însă nu a găsit soluţia ideală pentru a marca, dar şi oaspeţii au irosit în două rânduri şansa de a egala. După o lovitură liberă executată de Vioreanu, Bratosin a trimis mingea, cu capul, în bara transversală iar Lupaşcu ceva mai târziu, a abuzat de un dribling în plus şi nu a mai reuşit să pericliteze poarta adversă.
Dacă în prima repriză oaspeţii au fost cei care au avut mai mult iniţiativa, partea secundă a aparţinut în totalitate gazdelor iar dominarea lor s-a concretizat şi pe tabela de marcaj.
Însurăţeiul a fost din nou la un pas de egalare, dar Baicu a şutat foarte slab de la numai 4 metri şi Dimache a înlăturat pericolul după care a fost rândul gazdelor să marcheze.
La 10 minute de la reluare, Alexandru Neta a recuperat mingea la jumătatea terenului şi după o cursă personală a centrat în faţa porţii iar Vali Durbacă a îndeplinit o simplă formalitate, min. 55: 2-0.
Viitorul Ianca a continuat să atace şi în minutul 75, după o acţiune la care au participat Percă, Durbacă şi Mândroasa, ultimul a obţinut penalty iar golgeterul Andrei Crăciun l-a transformat stabilind totodată şi scorul final al partidei, 3-0.
"Este meritul tuturor jucătorilor. Această victorie vine exact când trebuia, aveam mare nevoie de puncte. Îi felicit pe toţi pentru că au respectat sarcinile de joc", a declarat Adrian Baldovin.
La rândul său Paul Alexandru, consideră că echipa sa a fost urmărită de ghinion în acest joc: "Nu am avut nici un dram de şansă în această partidă. Aşa e în fotbal, noi am avut primele ocazii dar le-am irosit copilăreşte în timp ce gazdele au avut un procentaj bun de reuşite şi au câştigat".