Gazdele au evoluat cu trac şi au pierdut meciul tur

Cu un spectator de lux pe marginea terenului, internaţionalul Bănel Nicoliţă, gazdele au evoluat cu trac încă din startul partidei şi la prima acţiune a oaspeţilor, presat de Clisu, Bordei (min. 2) a trimis mingea în propria poartă. Campioana judeţului Galaţi s-a bucurat doar un minut de acest avantaj, CS Făurei a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 de metri, iar Ciobotă a trimis mingea direct în vinclul porţii apărate de Bahica. Gazdele au continuat să joace confuz şi în minutul 27, Clisu a lobat mingea peste portarul Toader şi Juventus 2007 Toflea a trecut pentru a doua oară în avantaj.
La reluare, jucătorii de la CS Făurei au început să alerge după egalare şi au reuşit-o în minutul 66 tot dintr-o lovitură liberă. Marius Nenciu a şutat cu sete de la 22 de metri fără speranţe pentru Bahica şi spectatorii din Făurei începeau să spere într-o victorie a favoriţilor lor. Însă, pe fondul dominării gazdelor, oaspeţii au declanşat un contraatac, Andrei Clisu (min. 77) a marcat şi a stabilit şi scorul final, 3-2 pentru Juventus 2007 Toflea. După o evoluţie mai puţin convingătoare CS Făurei a pierdut pe teren propriu în faţa unei formaţii modeste, însă se poate revanşa săptămâna viitoare în meciul retur de la Toflea.

CS Făurei: Toader - Bulancea, Pricop, Nistor, Bordei - Duret, Ciobotă, Nenciu, Băbeanu - Nedelcu, Dumitru. În repriza a doua au mai evoluat Mihăilă, Frangu, Dobre, Ionaşcu.