Gazdele au dictat ritmul partidei

Formaţia brăileană a bifat miercuri cel de-al patrulea succes din 2010, iar dacă pentru Dunărea penultima etapă a turului a adus o nouă victorie, pentru constănţence această rundă a însemnat prima înfrângere din an, una care pentru moment scoate Tomisul din lupta pentru podium.
Cu un lot echilibrat valoric, HC Dunărea a dictat ritmul partidei, accelerând exact când a avut mai multă nevoie pentru a-şi impune jocul, dar şi în finalurile de repriză pentru a se distanţa de adversara sa şi implicit pentru a obţine preţioasele puncte puse în joc.
Cele două formaţii au intrat însă greu în meci. Busuioceanu a ţintit bara, Moldovan şi Rădulescu au ratat de la semicerc, astfel că primul gol a venit abia în minutul 4, în urma unei aruncări de la 7 m, transformate de cea care avea să devină jucătoarea partidei, Ada Moldovan, după care gazdele s-au desprins la 3-0 în minutul 7.
Tomisul a replicat prompt şi pe fondul unor gafe ale portarilor gazdelor a restabilit egalitatea graţie reuşitelor lui Zamfir, Busuioceanu şi Druţu.
Până în minutul 25, când din nou elevele Alexandrinei Soare s-au desprins la două lungimi, 12-10 s-au consemnat nouă egalităţi.
După primele 30 de minute gazdele au plecat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 15-12, nouă dintre ele fiind marcate de golgetera Ada Moldovan.
La reluare constănţencele au reuşit într-un interval de patru minute să restabilească egalitatea, 15-15, iar echilibrul s-a menţinut, deşi gazdele au mai avut momente în care s-au desprins la două goluri, până în minutul 52, moment al jocului în care tabela arăta scorul de 25-21 în favoarea brăilencelor, departajare la care şi-au adus contribuţia Moldovan, Rădulescu de două ori şi Mitrea.
Tomis s-a mai apropiat la un gol cu trei minute înainte de finalul partidei, însă Jenofi şi Moldovan le-au spulberat definitiv speranţele constănţencelor într-un rezultat pozitiv la Brăila.
Dunărea a obţinut astfel a patra victorie din acest an, a urcat pe locul al patrulea în clasament şi aşa cum concluzionau şi spectatorii, a făcut o primă repetiţie utilă înaintea dublei manşe cu nemţoaicele Oldenburg din Cupa Cupelor.
Golurile formaţiei brăilene au fost marcate de Moldovan 13, Jenofi 5, Mitrea 5, Rădulescu 2, Touleanu 1, Radovici 1, iar pentru Tomis au înscris Tîlvîc 6, Pătru 4, Seifer 3, Busuioceanu 3, Zamfir 3, Barcan 2, Iovănescu 1, Şorodoc 1, Druţu 1.