Sporting Lieşti – Dacia Unirea Brăila 4-6 (0-1, 2-2)

* o calificare cu emoţii după după prelungiri şi lovituri de departajare pe terenul echipei Sporting Lieşti * portarul Țicrea a fost demon şi înger * formaţia brăileană a jucat în inferioritate numerică din minutul 86

Formaţia brăileană s-a calificat în şaisprezecimile Cupei României la fotbal după un meci câştigat la loviturile de departajare pe terenul echipei din Liga a III-a, Sporting Lieşti. Dacă meciul a fost unul specific de cupă, arbitrajul brigăzii formate din Cristina Elena Părăluţă (Ploieşti), Florin Pucheanu (Ulmi) şi Ştefan Dumitrache (Palanca) a fost unul cu greşeli mari de o parte şi de alta, dar şi cu o tentă de ajutor vizibil pentru echipa gazdă. Dacia Unirea a condus cu 2-0 în minutul 54, însă la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 2-2. Din minutul 86 formaţia brăileană a rămas în inferioritate numerică, Cosmin Mihai fiind eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben. Spre finalul reprizei a doua a prelungirilor Sporting Lieşti a beneficiat de un penalty însă portarul Țicrea a apărat mingea şutată de Munchiu şi s-a ajuns la loviturile de departajare.

Meciul dintre Sporting Lieşti şi Dacia Unirea nu a fost unul spectaculos, firesc pe undeva, deoarece a fost o partidă de calificare într-o singură manşă. Roşoagă a trimis primul şut pe spaţiul porţii, fără probleme însă pentru Vădeanu. În minutul 19, Costel Roşu a trimis o pasă filtrantă, Bucur a rămas singur cu portarul gazdelor însă nu a reuşit să înscrie. Un minut mai târziu Dacia Unirea a beneficiat de un corner, Roşu a centrat în faţa porţii iar Lazăr a marcat pentru oaspeţi. Sporting Lieşti a replicat prin trei acţiuni de contraatac dar Adamache (min. 23), Voicu (min. 26) şi Iancu (min. 30) nu au reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii brăilenilor. Dacia Unirea putea să-şi dubleze avantajul în minutul 32 c ând Lazăr i-a pasat lui Ciucureanu, juniorul formaţiei brăilene a încercat să trimită un lob peste Vădeanu dar nu a reuşit să ridice prea mult mingea iar portarul gazdelor a înlăturat pericolul. Formaţia pregătită de Alin Pânzaru a rămas în jumătatea adversă dar la centrarea lui Pop mingea a trecut prin faţa porţii, a ajuns la Ciucureanu care a şutat din 8 metri peste transversală. Pe finalul reprizei Sporting Lieşti a fost mai activă în atac însă Sprânceană a gafat în două rânduri din poziţii bune.

Sporting a avut şansa de a egala chiar în primul minut al părţii secunde însă după o centrare perfectă a lui Filimon, Constantinescu a luftat din 6 metri. În continuare s-a jucat pe contre. Pop (min. 51) a rămas singur cu Vădeanu dar nu i-a reuşit lobul, iar două minute mai târziu Constantinescu a şutat de la marginea careului imprecis. Dacia Unirea şi-a majorat avantajul în minutul 54 când Bucur a centrat în faţa porţii iar Alexandru Pop a trimis mingea, cu capul, în st ânga portarului Vădeanu. Însă gazdele au repus mingea de la centru, Iancu a şutat de la 27 de metri, Țicrea nu a anticipat traiectoria şi Sporting a redus din diferenţă. După o acţiune pe stânga a lui Zaharia, Filimon a şutat plasat, la colţul lung şi echipa din Lieşti a restabilit egalitatea. Din minutul 86 Dacia Unirea a evoluat cu un jucător mai puţin, Cosmin Mihai fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

În prima repriză a prelungirilor Bucur (min. 95) a şutat din poziţie bună peste transversală, iar în minutul 102 Țicrea a avut o intervenţie foarte bună la şutul din 3 metri al lui Iancu. Cu trei minute înainte de finalul reprizei a doua a prelungirilor Stănciulescu l-a faultat în careu pe Marius Coman şi gazdele au primit o lovitură de la 11 metri, dar Țicrea a reuşit să pareze mingea şutată de Munchiu şi s-a ajuns la loviturile de departajare.

Suspansul a continuat

Emoţiile au continuat pentru ambele tabere şi la loviturile de departajare. Costel Roşu a trimis mingea în transversală iar Zaharia a marcat şi Sporting Lieşti conducea cu 3-2. Frunză a egalat, 3-3, apoi Țicrea a parat mingea şutată de Munchiu. Bucur i-a adus pe brăileni în avantaj dar Voicu a restabilit egalitatea, 4-4. Următoarea serie a fost decisivă, Laurenţiu Ivan a înscris pentru oaspeţi, iar Bursuc a şutat peste transversală. Golul decisiv a fost înscris de Cuciureanu iar Dacia Unirea merge în faza următoare a competiţiei.

Dacia Unirea: Țicrea – Iosofache (min. 97: Stănciulescu), Ghiocel, Lazăr (min. 58: Ivan), C. Mihai – Roşoagă (min. 78: Ezaru), Roşu, Dima (min. 68: Frunză), Bucur – Ciucureanu, Pop.

Sporting Lieşti: Vădeanu - Stancu, Voicu, Manea, Filimon (min. 100: Bursuc) - Iancu, Munchiu, Adamache (min. 57: M. Coman), Sprânceană (min. 67: Zaharia) – Mihu (min. 79: Lovin), Constantinescu.