Gabriela Dobre le-a calificat pe brăilence la turneul de elită

HC Dunărea a demonstrat că înfrângerea suferită în disputa cu HCM Roman în Cupa României a fost doar un accident şi că valoarea lotului grupării brăilene este peste cea a formaţiei antrenate de Florentin Pera. Joi, la Roman, handbalistele pregătite Alexandrina Soare au jucat cu ambiţie şi determinare ca în partida tur de la Brăila, au remizat, 18-18, cu HCM-ul şi au obţinut biletele pentru turneul de elită al Ligii Naţionale de handbal feminin, o competiţie în urma căreia vor fi decernate medaliile ediţiei de campionat 2013-2014. Mai precis, HC Dunărea are deja asigurat un loc pe podium, însă cu siguranţă că în acest moment elevele Alexandrinei Soare îşi doresc mai mult decât un loc trei.
Partida retur din cadrul turneului play off de la Roman a avut de toate, răsturnări de situaţii pe tabela de marcaj, evoluţii ale jucătoarelor ambelor combatante până la limita regulamentului şi un final de infarct. De departe jucătoarea meciului a fost portarul echipei HC Dunărea, Gabriela Dobre, care a avut 18 parade salvatoare pentru formaţia sa, dar nu trebuie minimalizat efortul tuturor handbalistelor brăilene care au evoluat în acest joc.
După un început de partidă echilibrat, HCM Roman s-a desprins la două lungimi, 6-4 la capătul primului sfert de oră al primei reprize, însă brăilencele au preluat iniţiativa şi au înscris de şase ori la rând, astfel că în minutul 23 HC Dunărea conducea cu 10-6. Gruparea de la Dunăre nu a scăzut ritmul şi a plecat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 11-8. Încurajate de o galerie inimoasă, elevele lui Florentin Pera au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 44, prin Crap, ba mai mult, la următoarea acţiune de atac Băbeanu a readus HCM-ul din Roman în avantaj. Finalul partidei a fost unul de infarct. Ambele formaţii au trecut pe rând la conducere, dar la 17-17 Gabriela Perianu a marcat HC Dunărea a preluat conducerea în minutul 56. Cu două minute înainte de finalul meciului Iuganu a marcat pentru 18-18 din aruncare de la 7 metri. Până la finalul jocului niciuna dintre formaţii nu a mai găsit calea spre gol şi astfel HC Dunărea s-a calificat la faza finală a campionatului.
Pentru HC Dunărea au marcat Perianu 6 goluri, Czeczi 4, Moldovan 4, Horjea 2, Brot 1, Irimia 1 iar pentru HCM Roman, Băbeanu 6 goluri, Iuganu 5, Horobeţ 2, Druţu 2, Chitacu 1, Crap 1, Pavăl 1.