Fraţii Popa readuc Viitorul Cireşu pe primul loc în Seria a III-a

• FC Urleasca şi Tricolorul Lanurile au mai făcut un pas spre titlurile de campioane judeţene • cu patru reuşite, Mihai Văsii de la Tricolorul Lanurile a fost golgeterul etapei

Etapa a 4-a a programat, ca de obicei, meciuri interesante în Seria a III-a, acolo unde în lupta pentru titlul de campioană judeţeană se luptă Voinţa Găiseanca şi Viitorul Cireşu. Şi nu au lipsit surprizele! Sâmbătă după-amiază, s-a disputat derby-ul Voinţa Făurei Sat – Viitorul Cireşu şi, cum era de aşteptat, meciul s-a ridicat la nivelul acestui statut. Echipa din Cireşu, cu mulţi jucători de vârsta junioratului, a deschis scorul încă din minutul 8, printr-un gol spectaculos marcat de Alexandru Popa. Gazdelele au replicat prompt şi, după numai 10 minute, au obţinut un penalty pe care l-a transformat Dumitru.

În repriza a doua, echipa vizitatoare a dictat ritmul jocului, golgeterul Mihai Popa a realizat “dubla”, iar Viitorul Cireşu a câştigat cu 3-1 şi a revenit în fotoliul de lideră. La aceeaşi oră, la Plopu a avut loc un alt meci al orgoliilor, Voinţa Plopu – Viitorul 2 Ianca. Prima repriză a fost echilibrată, oaspeţii au marcat prin Ghiviciu şi Irimia, gazdele au înscris tot de două ori prin Dinu şi Iliescu, astfel că la pauză scorul a fost egal, 2-2. În repriza a doua, antrenorul-jucător al echipei vizitatoare, Mihai Hrincă a marcat, iar Viitorul s-a impus cu 3-2. Cel de-al treilea derby al etapei a avut loc duminică, la Găiseanca, între Voinţa din localitate, echipă care se afla pe locul întâi înaintea acestei etape, şi AS Jirlău. Echipa vizitatoare a condus cu 3-2 însă la ultima fază a jocului Eduard Vlăducă a marcat şi a adus in extremis un punct echipei gazdă. În urma acestui semieşec, Voinţa Găiseanca a cedat primul loc în favoarea echipei Viitorul Cireşu.

În Seria I, lidera, FC Urleasca, a câştigat la “masa verde” partida cu Dinamo Măxineni, formaţie care nu a fost programată în această rundă, iar Tricolorul Lanurile s-a impus cu 7-3 la Şoimii Unirea, jucătorul meciului fiind Mihai Văsii care a marcat patru goluri.

Ordinea primelor clasate în play-off: Seria I: 1 FC Urleasca 42 puncte, 2 Victoria 2 Traian 35, Siretul Vădeni 31; Seria a II-a: 1 Tricolorul Lanurile 37 puncte, 2 Voinţa Bărăganul 28, FC Tufeşti 26; Seria a III-a: 1 Viitorul Cireşu 36 puncte, 2 Voinţa Găiseanca 34, 3 AS Jirlău 27.