Fotbaliştii Şcolii “Fănuş Neagu”, campioni judeţeni ai Cupei Tymbark

• echipele de băieţi U 8 şi U 10 pregătiţi de profesorul Viorel Ivan s-au calificat la etapa de zonă a competiţiei • echipa de fete s-a clasat pe locul al doilea

Fotbaliştii de la şcoala “Fănuş Neagu” pregătiţi de profesorul Viorel Ivan sunt şi în acest an printre cei mai buni din Brăila la Cupa Tymbark. La turneele judeţene U 8 şi U 10 ale acestei competiţii, care au avut loc în urmă cu puţin timp, echipele de băieţi ale şcolii “Fănuş Neagu” au câştigat la scor meciurile pe care le-au avut de disputat şi ambele s-au calificat pentru etapa următoare.

La turneul rezervat categoriei de vârstă U8 jucătorii pregătiţi de profesorul Viorel Ivan au câştigat cu scoruri categorice ambele partide, 7-1 cu echipa şcolii din Şuţeşti, şi 6-1 cu cea a Liceul Pedagogic “D. P. Perpessicius” şi va reprezenta judeţul Brăila la etapa de zona, care va fi de fapt şi etapa finală.

La categoria U 10 băieţi, tot echipa şcolii “Fănuş Neagu” va merge în faza următoare a competiţiei, după două victorii la fel de clare, 3-0 cu formaţia şcolii din Şuţeşti şi 6-1 cu cea a şcolii din Salcia Tudor.

La fete, la aceeaşi categorie e vârstă, U 10, “Fănuş Neagu a câştigat cu 4-0 meciul cu echipa şcolii din Tichileşti, dar a pierdut cu 2-0 partida cu echipa şcolii din Râmnicelu, iar în urma acestor rezultate, s-a clasat pe locu al doilea.

“Sunt foarte bucuros că am reuşit să accedem la următoarea  fază a  Cupei Tymbark la fotbal la ambele categorii. Felicit copiii pentru dăruire şi ambiţie şi le doresc mult succes la etapa următoare, unde sperăm, de asemenea, să facem o figură frumoasă”, ne-a declarat profesorul Viorel Ivan.

Lotul echipei U 8, băieţi: Alexandru Stupariu, Ştefan Căldăraru, Marcus Tarachiu, Antonio Antohe, Rareş Tănase, Dan Armenciu, Andrei Costache, Răzvan Voncilă, Rareş Jataruc, David Toader, Luca Puia, Mihai Popescu.

Lotul echipei U 10, băieţi: Darius Perianu, Iustin Perianu, Cătălin Hîrsu, Robert Roman,  Robert Dragomir,  Leonard Aftodor, Ştefan Holban, Alexandru Constantin, Bogdan Copilău, Rareş Zevedei, Alexandru Voinea, Mario Mareş,

Lotul echipei U 10, fete: Maria Dumitru, Ştefania Talpău, Mara Gheorghe, Dariana Ciutacu, Mihaela Ungureanu, Alexandra Zafiu, Adela Armenciu, Ioana Lupaşcu.