Fotbal Liga a V-a: Acte huliganice la Tufeşti. Echipa gazdă a pierdut la “masa verde”

• în schimb, a fost un adevărat spectacol fotbalistic la partida AS Jirlău - Voinţa Plopu • Pescăruşul Drogu a realizat surpriza etapei • Dinamo Măxineni a câştigat la scor derby-ul echipelor nou înfiinţate

Etapa a doua a Ligii a V-a a programat meciuri interesante în Seria a III-a şi majoritatea s-au ridicat la nivelul aşteptărilor. Cel mai spectaculos joc a avut loc la Jirlău, între formaţia locală AS Jirlău şi Voinţa Plopu, echipă care în sezonul trecut a evoluat în Liga a IV-a. Oaspeţii au condus cu 2-0 după reuşitele lui Alexandru Jalbă şi Vasile, însă AS Jirlău a avut o perioadă foarte bună de joc şi în doar şapte minute a marcat de trei ori. Ştefan Cloşcă, Şeptic, aşa cum este cunoscut în fotbalul judeţean, a reuşit o “dublă”, Daniel Bulancea şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, astfel că gazdele au trecut în avantaj. Prima repriză s-a încheiat însă la egalitate, 3-3, deoarece Jalbă a reuşit să marcheze din nou în penultimul minut. Repriza a doua a fost la fel de antrenantă, AS Jirlău a mai înscris de patru ori prin Bulancea (min. 67, 80, 89) şi Stângă şi s-a impus cu 7-6 în faţa celor de la Plopu, care au mai reuşit doar trei goluri prin Jalbă (min. 52, 62) şi Dinu.

Voinţa Găiseanca, pentru care au marcat Bardaş, Barbu (min. 47, 84), E. Vlăducă (min. 75, 76) şi Năstase (min. 86), a câştigat la scor, 6-1, în deplasarea de la AS Bordei Verde, golul de onoare al gazdelor fiind realizat de Vlaicu.

Şi Viitorul Cireşu a câştigat clar, 5-1, la Victoria Deduleşti, golurile învingătorilor fiind semnate de M. Popa, Bulancea, Nenciu, A. Popa şi Dumitru.

Nou înfiinţata Pescăruşul Drogu a realizat surpriza etapei învingând-o cu 2-1 pe Avântul Mircea Vodă, pentru gazde au înscris Soare şi Iordache, pentru oaspeţi Fuior.

Meciul de la Tufeşti dintre FC Tufeşti şi Tricolorul Lanurile s-a întrerupt în minutul 39, pentru că jucătorul gazdelor Georgian Bălan l-a lovit în mod intenţionat, dar nejustificat din punct de vedere al manierei de arbitraj, pe asistentul de pe acea parte. În acel minut, echipa din Lanurile conducea cu 2-1, iar gazdele aveau doi jucători eliminaţi, pe Bălan şi pe Vasilică Moisescu. Meciul a fost omologat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei Tricolorul Lanurile. Persoane aflate la faţa locului ne-au declarat că o parte dintre jucătorii echipei gazdă erau sub influienţa alcoolului, asfel că pentru actele lor huliganice jucătorii eliminaţi vor fi sancţionaţi exemplar de Comisia de Disciplină a AJF Brăila.

În Seria întâi, derby-ul nou înfiinţatelor, Voinţa Racoviţa - Dinamo Măxineni a fost câştigat într-o manieră categorică, 8-1, de formaţia vizitatoare, golurile învingătorilor fiind semnate de A. Crăciun (min. 5, 51), Marius Iorga (min. 30, 57), Merloi (min. 44, 78) şi Matei (min. 53, 60).