Formaţia pregătită de Viorel Cosma a promovat în Liga a III-a

Formaţia pregătită de Viorel Cosma a intrat în teren, marţea trecută, hotărâtă să tranşeze partida cu vasluienii încă din prima repriză şi a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul.
După primul sfert de oră, în care cele două combatante s-au studiat reciproc, Recolta Tufeşti a devenit mai periculoasă în atac, însă Baltă (min.15), deşi s-a aflat faţă în faţă doar cu portarul advers, nu a reuşit să modifice tabela. L-a imitat cinci minute mai târziu Ghioca, dar golul care plutea în aer a picat în minutul 25. Roadecincu a luat o acţiune pe cont propriu şi, de la marginea careului de 16 m, a expediat mingea la colţul lung, în vinclul porţii vasluienilor: 0-1.
La un interval de doar cinci minute, Roadecincu s-a distrat din nou cu apărarea adversă, a şutat iarăşi prin surprindere, mingea a lovit bara porţii adverse, a revenit în careu şi, de la 8 m, Popârţac a trimis-o sub transversală, 0-2.
Spre finalul primei reprize, în două rânduri, Ghioca a trimis mingea cu capul, razant cu barele porţii adverse.
În partea secundă a partidei, jocul nu a mai avut aceeaşi consistenţă, pentru că Recolta Tufeşti a decis să conserve rezultatul, iar vasluienii nu au periclitat poarta lui Cristea decât o singură dată, cu zece minute înainte de finalul partidei, când, de altfel, au şi reuşit să reducă din diferenţă prin Beceru.
După un traseu excelent în campionatul Ligii a IV-a, Recolta Tufeşti a reuşit să câştige şi partida de baraj, mult mai lejer însă decât o arată rezultatul final şi a promovat în Liga a III-a, fiind în acest moment singura formaţie din judeţul Brăila în acest eşalon.
"Puteam să ne desprindem decisiv, la patru, cinci goluri încă din prima repriză, dar aşa a fost să fie, am ratat, şi la pauză aveam doar 2-0. Odată cu accidentarea lui Popârţac, am decis că este bine să conservăm rezultatul, jucătorii au respectat sarcinile trasate şi, astfel, am promovat în Liga a III-a. Acum mai avem un singur obiectiv: să câştigăm şi finala etapei judeţene a Cupei României şi după aceea să luăm o scurtă vacanţă", a declarat antrenorul Viorel Cosma.

Recolta Tufeşti: Cristea - Grecu, Coman, Stoican, Bogdan - Cazan, Ioniţă, Baltă, Roadecincu - Ghioca, Popârţac.
Au mai evoluat Gologan, Dobrin şi Moisescu.