Forex i-a smuls un punct FC-ului si a redevenit lidera

Portarul Kajcsa a fost eroul derby-ului de sub Timpa

Derby-ul brasovean dintre FC si Forex s-a incheiat la egalitate, 0-0, desi ambele formatii si-au creat destule ocazii de poarta.
FC Brasov a inceput bine meciul insa Diaz si Chirciu (min. 24 si 43) nu au reusit sa-l pacaleasca pe excelentul Kajcsa. La rindul ei si Forex ar fi putut incheia repriza in avantaj daca elevii lui Adrian Hirlab nu ar fi ratat in decurs de un minut doua situatii clare prin Popa si Beza.
In partea secunda, "stegarii" s-au aruncat cu tot efectivul spre poarta lui Kajcsa, dar si-au pierdut din luciditate, iar ocaziile au fost mai rare. Pe finalul partidei, Forex a avut doua sanse mari de a inscrie, prin Ungureanu si Marton, dar de fiecare data portarul gazdelor a intervenit salvator.
Lidera seriei I, CS Otopeni, a avut o evolutie mai mult decit modesta in aceasta etapa si a suferit prima infringere din retur.
La Giurgiu Rusescu (min. 1) a marcat cel mai rapid gol al etapei pentru Dunarea si cu toate eforturile fagute de oaspeti, elevii lui Imilian Serbanica au plecat la cabine cu acest minim avantaj.
In partea secunda a meciului tot gazdele au fost la timona, dar Rusu, Bajenaru si Banaru au ratat desprinderea. Formatia din Otopeni a reusit sa restabileasca egalitatea prin Sorin Pana insa eliminarea corecta a lui Dumitrescu din minutul 82 le-a permis gazdelor sa fie mai indraznete in atac si cind nimeni nu se mai astepta, Bajenaru a lovit decisiv, iar Dunarea s-a impus in extremis cu 2-1. In urma acestei infringeri, CS Otopeni a predat fotoliul de lidera Forexului.

Surpriza de proportii la Tulcea

Dupa aspectul primei reprize nimic nu lasa sa se intrevada ca disputa dintre revelatia turului, Delta Tulcea si FC Sacele, echipa din zona retrogradarii se va incheia cu victoria celei din urma. Tulcenii au inscris prin Liviu Stefan, iar cei peste 2000 de spectatori faceau deja speculatii privind proportiile scorului prin care se vor impune favoritii lor. Numai ca dupa pauza echipa gazda nu a mai avut aceeasi prestatie, iar sacelenii au intors rezultatul in favoarea lor. La patru minute de la reluare, Lupascu a restabilit egalitatea si tot el a stabilit scorul final, 3-1, in minutul 77 dupa ce Petrescu reusise sa-i aduca pe oaspeti in avantaj. FC Sacele a reusit astfel sa ia o gura de oxigen inaintea celei de a doua deplasari consecutive, una extrem de dificila la Otopeni.
La fel de inexplicabila este si remiza scoasa de Chimia in fata Sportului. Cotata cu sanse reale la promovare in acest sezon trupa lui Gigi Multescu parea favorita in disputa de la Brazi. Studentii au fost in permanenta la cirma jocului, si-au creat numeroase ocazii dar au reusit sa inscrie doar o singura data prin Tibi Balan in minutul 57.
Cind bucurestenii se gindeau deja la meciul urmator, Farcasanu a dat lovitura de gratie si meciul s-a incheiat la egalitate, 1-1 iar Sportul a ratat saltul pe pozitia a treia a podiumului.

Rezultat influentat de arbitri la Ploiesti

Partida dintre cele doua foste divizionare A, Petrolul Ploiesti si FCM Bacau s-a incheiat nedecis, 1-1. Oaspetii au marcat prin Verdes in minutul 75, iar gazarii au reusit egalarea in ultimele secunde de prelungiri in urma golului marcat de Bozga.
La finalul meciului de la Ploiesti, atacantul Bacaului Boby Verdes a atacat in termeni foarte duri brigada de arbitri: "Arbitrii au tras pe fata cu gazdele. Daca in prima repriza totul a fost corect, in cea de a doua oamenii in negru au fluierat numai pentru gazde. I-au adus pe ploiesteni aproape de careul nostru pina ne-au dat gol".
Infrangerea la limita suferita in deplasarea de la Snagov a "tulburat si mai mult apele" in tabara sucevenilor.
Gazdele au asaltat "Cetatea" lui Ioan Radu si au reusit golul de trei puncte cu un sfert de ora inainte de final, gratie reusitei lui Turcu, direct din lovitura libera. FC Snagov a urcat pe locul al 16-lea si se pregateste pentru confruntarea de la Bacau in timp ce scaunul de antrenor principal al lui Radu incepe sa se clatine serios.

Gloria Buzau a ajuns la doua puncte de lidera

Daca FC Sacele si FC Snagov au facut un pas inainte, si spera sa evadeze cit mai curind din zona retrogradarii, CF Braila s-a afundat si mai tare in zona "nisipurilor miscatoare" dupa egalul cu FCM Cimpina. Brailenii au coborit pe penultimul loc in clasament si nici viitorul nu pare roz deoarece urmeaza sa se deplaseze la Sportul si apoi sa primeasca pe teren propriu vizita echipei Dunarea Giurgiu.
Dunarea Galati este cea de a doua echipa care a plecat victorioasa din deplasare in aceasta etapa. Formatia lui Liviu Ciubotariu a marcat prin Milea la jumatatea primei reprize si dupa aceea a reusit sa gestioneze rezultatul reusind, la finalul meciului, un salt la jumatatea clasamentului.
In Cring, Gloria nu a putut sa desfaca lacatul apararii botosenene in prima repriza, ci abia in partea secunda, dupa intrarea in teren a lui Viorel Ion, antrenorul fiind chiar autorul primului gol al buzoienilor. Cea de a doua reusita a gazdelor i-a apartinut lui Claudiu Ionescu si astfel Gloria urca pe locul al patrulea in clasament fiind in acest moment la doar doua puncte distanta de lidera.

Prefab. 05 Modelu - FCM Dunarea Galati 0-1
Delta Tulcea - FC Sacele 1-3
Dunarea Giurgiu - CS Otopeni 2-1
Chimia Brazi - Sportul Studentesc 1-1
FC Brasov - Forex Brasov 0-0
CF Braila - FCM Cimpina 0-0
Gloria Buzau - FC Botosani 2-0
Petrolul Ploiesti - FCM Bacau 1-1