Final de retur cu meciuri spectaculoase în Liga a IV-a

* Sportul Chiscani și-a luat revanșa la Unirea * ACS Comunal Cazasu a egalat în 23 de minute, de la 0-3 * Viitorul Cireșu lider, fără înfrângere, la finalul returului * Gabriel Niță, golgheterul etapei a 22-a

Meciul cel mai echilibrat al ultimei etape a returului Ligii a IV-a s-a disputat la Unirea, între Dinamic Unirea, locul al 9-lea, și Sportul Chiscani, poziția a 5-a în clasamentul acestui eșalon. În tur, Dinamic Unirea s-a impus cu 3-2 la Chiscani, Sportul și-a luat revanșa câștigând cu 3-0 la Unirea.

Însă partida a fost echilibrată în prima repriză. Cristi Pascu (min. 5) a șutat de la 16 metri și mingea a trecut peste poartă. Postolache a intervenit salvator în minutul 9 la șutul lui Tarozzi, iar Sima (min. 26) a trimis mingea, cu capul, de la 11 metri, puțin peste transversală.

Dinamic Unirea a avut două mari ocazii de gol, prima în minutul 32, când Ionuț Lemnaru a șutat de la 25 de metri dar Hîncu a scos mingea de sub transversală. Izvoranu (min. 43) a șutat la colțul scurt, Postolache a fost la post. Ultima mare ocazie a primei reprize a aparținut gazdelor. Cătălin Lemnaru a șutat la colțul scurt însă Hîncu a avut din nou un reflex salvator.

Sportul Chiscani a deschis scorul în minutul 52 prin Stroe, după o pasă a lui Cristi Pascu. Echipa din Chiscani și-a dublat avantajul după numai șapte minute, grație reușitei lui Cristi Pascu.

Dinamic Unirea putea reveni în joc, dar în minutul 65 a irosit o lovitură de la 11 metri, prin Tănase. Stroe a trimis mingea în bară în minutul 85. Scorul partidei, 3-0 pentru Sportul Chiscani, a fost stabilit în minutul 87, de Sima.

Un meci cu răsturnări de scor a fost cel de Lanurile. Tricolorul a deschis scorul în minutul 7, prin Mihai Văsii și s-a desprins la 2-0 grație reușitei lui Valentin Nichifor, cu trei minute înainte de pauză. La trei minute de la reluare, Tricolorul a marcat al treilea gol, prin Văsii și partida părea jucată. Însă finalul de meci a aparținut echipei din Cazasu. Formația vizitatoare a redus din diferență după o “dublă” a lui Pascale (min. 67, 74), iar în ultimul minut de joc din timpul regulamentar a egalat prin Gorgovan. Astfel, ACS Comunal Cazasu și-a asigurat meritat locul în play-off.

Dintre echipele de pe podium, doar Viitorul Cireșu a evoluat în această rundă, adversară fiindu-i Daous Dava Brăila. Liderul Ligii a IV-a s-a impus cu 5-1, iar jucătorul meciului a fost Gabriel Niță, autor a patru goluri (min. 32, 42, 44, 68), primul dintre ele fiind cel mai spectaculos, șut în vinclul colțului lung. Niță a fost coautor la golul marcat de Stelian Nicoliță, în minutul 51. Ambele formații au ratat câte un penalty, Viitorul Cireșu prin Mihai Popa, Daous Dava prin Dima.

Viitorul Cireșu a încheiat sezonul regulat pe primul loc, fără a cunoaște gustul amar al înfrângerii.

Viitorul Șuțești și Victoria Traian au câștigat la “masa verde” deoarece adversarele lor, AFC Urleasca respectiv Voința Vișani, s-au retras din campionat.

Urmează turneul play-off, la care s-au calificat primele șase formații, fază a competiției la care punctele se înjumătățesc.