Fetele noastre au pierdut cu cinci goluri diferenţă | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Fetele noastre au pierdut cu cinci goluri diferenţă

Actuala lideră a Ligii Naţionale de handbal feminin, HCM Baia Mare, s-a impus la cinci goluri, 30-25, în partida de la Brăila cu HC Dunărea, după un meci în care formaţia pregătită de Aurelian Roşca nu a evoluat niciun moment la turaţie maximă. Chiar şi aşa, băimărencele au dictat ritmul jocului din primul şi până în ultimul minut al disputei din etapa a cincea. HC Dunărea a pierdut în teren dar a câştigat o jucătoare importantă, băimăreanca Mădălina Zamfir fiind cea de-a treia handbalistă cedată de Roşca formaţiei brăilene, ea având drept de joc pentru următorul meci. Formaţia vizitatoare a marcat primul gol al partidei. Elisei a scos o aruncare de la 7 metri, pe care a transformat-o Abbingh, iar în minutul 3 HCM-ul a înscris prin Nechita şi conducea cu 2-0. HC Dunărea a egalat la 2-2, în minutul 4, după două goluri marcate de Horjea şi Moldovan, apoi la 3-3, în minutul 6, după ce Horjea a fructificat o aruncare de la 7 metri dar din acest moment şi până la pauză, formaţia vizitatoare a condus la diferenţe de patru-cinci goluri, chiar şi şase goluri, 16-10, în minutul 27. La pauză băimărencele aveau un avans de patru lungimi, 16-12. Repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu iar HCM Baia Mare a câştigat cu 30-25. În urma acestei înfrângeri HC Dunărea a coborât pe locul al nouălea în clasament.

Pentru HC Dunărea au marcat Pîrvuţ 5 goluri, Moldovan 4, Tiron 3, Irimia 3, Horjea 2, Czeczi 2, Brot 2, Gheorghe 1, Axinte 1, Apetrei 1,Obedeanu 1, iar pentru HCM Baia Mare au înscris Perianu 6 goluri, Jezic 6, Geiger 4, Tănăsie 4, Abbingh 3, Nechita 2, Ardean Elisei 2, Pineau 1, Oltean 1, Marin 1.