FC Urleasca a relansat lupta pentru primul loc în seria a doua | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

FC Urleasca a relansat lupta pentru primul loc în seria a doua

După meciurile din week end-ul trecut lucrurile s-au clarificat în seria întâi, în ceea ce priveşte echipa care va câştiga competiţia, aceasta fiind CF Brăila II, în seria a doua situaţia s-a complicat după ce AS Bordei Verde a pierdut la FC Urleasca. În această grupă decisivă pentru câştigarea competiţiei actuale, va fi întâlnirea dintre primele două clasate, AS Bordei Verde şi Voinţa Plopu, dispută programată duminică, 7 iunie, la Plopu.
Înfrântă pe teren propriu de Şoimii Unirea în urmă cu o etapă, Siretul Vădeni a continuat seria meciurilor slabe şi a pierdut la scor, 0-6, în deplasarea de la Dunărea Tichileşti. O altă formaţie care a cochetat cu primul loc, Tricolorul Lanurile nu a reuşit decât o remiză, 3-3, la Dacia Berteşti, în schimb, revelaţia returului, Stanriz Stănuţa, pentru care au încris Saghin şi Angel Oancea, s-a impus cu 2-0 la Dunărea Gropeni. Dinamo Salcia Tudor a spart gheaţa şi a obţinut primul punct din acest campionat, după remiza, 2-2, de pe teren propriu cu Înfrăţirea Gemenele. Derby-ul FC Urleasca - AS Bordei Verde s-a încheiat cu victoria la limită, 2-1, a echipei gazdă. Vlaicu a reuşit să deschidă scorul în minutul 23, iar echipa vizitatoare, AS Bordei Verde începea să spere în obţinerea unui succes foarte important, însă după numai câteva minute Popescu a restabilit egalitatea, iar cu trei minute înainte de finalul partidei Neagu a marcat golul victoriei pentru FC Urleasca. Voinţa Plopu a câştigat la scor la Zăvoaia şi s-a apropiat la doar un punct de AS Bordei Verde.
În seria întâi pe primul loc se menţine CF Brăila II, cu 51 puncte, poziţia a doua este deţinută de Dunărea Tichileşti, 48 puncte, iar a treia de Tricolorul Lanurile, 47 puncte, iar în seria a doua ordinea pe podium este următoarea: 1 AS Bordei Verde, 61 puncte, 2 Voinţa Plopu, 60 puncte, 3 FC Urleasca, 45 puncte.