FC Urleasca a preluat şefia Seriei I în Liga a V-a

• Viitorul Cireşu a câştigat derby-ul cu Voinţa Găiseanca şi a urcat pe podium • Viitorul Galbenu a bifat a doua înfrângere consecutivă, dar rămâne pe primul loc în Seria a II-a

După disputarea meciurilor etapei a 12-a, s-au produs modificări pe podium în ambele grupe ale Ligii a V-a. În Seria I, pe primul loc a trecut FC Urleasca, singura formaţie din acest eşalon fotbalistic cu victorii pe linie. Echipă manageriată de Adrian Spătaru, FC Urleasca a câştigat cu 8-2 partida din etapa a 12-a cu Înfrăţirea Gemenele, în care Văsii a realizat un hat trick, iar Pascu şi-a trecut în cont patru reuşite, dar şi restanţa cu Stanriz Stăncuţa, cu menţiunea că în acest joc victoria a fost decisă la “masa verde” deoarece echipa din Stăncuţa s-a retras de pe teren înainte de finalul partidei. Tricolorul Lanurile s-a impus cu 1-0 în deplasare la satelitul echipei ACSC Cazasu.

În Seria a II-a, Viitorul Cireşu a controlat cap coadă meciul cu Voinţa Găiseanca şi s-a impus cu 2-1, un scor care însă nu reflectă realitatea din teren. Laurenţiu Mocanu a deschis scorul în minutul 2, iar Alexandru Popa (min. 7) ar fi putut dubla avantajul gazdelor dar portarul echipei adverse a parat mingea. La singura ocazie de gol a oaspeţilor din acest meci, Vlăducă a restabilit egalitatea, în minutul 12. Viitorul Cireşu a reluat acţiunile spre poarta adversă dar Al. Popa (min. 27) a şutat pe lângă poartă, iar Văceanu (min. 31) a fost blocat în momentul şutului. Viitorul Cireşu a reuşit să treacă în avantaj în minutul 34, când Alin Drăgan a făcut inutilă intervenţia portarului echipei din Găiseanca. În minutul 44, Al. Popa i-a pasat lui Văceanu, care a fost blocat de portar, iar în minutul 67 putea fi 3-1 dar, la şutul lui Tănase, Bratosin a degajat cu capul, in extremis, mingea care se ducea în plasă. Florea (min. 78) şi Al. Popa (min. 87) au irosit alte două mari ocazii pentru gazde. Viitorul Cireşu a câştigat meritat acest joc şi a urcat pe podium.

Viitorul Galbenu a bifat a doua înfrângere consecutivă, una foarte severă, cu 7-2, la Viitorul 2 Ianca, iar Voinţa Plopu a pierdut cu 5-2 la AS Jirlău.

Podiumul în Seria I este ocupat în ordine de FC Urleasca 30 puncte, Tricolorul Lanurile 28 puncte, Dinamic Unirea 21 puncte, iar în Seria a II-a de Viitorul Galbenu 28 puncte, Voinţa Găiseanca 23 puncte (golaveraj: 37-28), Viitorul Cireşu 23 puncte (27-18).