FC Urleasca a câştigat cu 7-2 partida cu Victoria 2 Traian

• în urma acestui succes, echipa patronată de Adrian Spătaru s-a depărtat la 10 puncte de ocupanta locului al doilea • Moldoveanu, Dumitrescu şi Pascu au marcat câte două goluri

FC Urleasca a câştigat partida cu satelitul echipei Victoria Traian într-o manieră mult mai categorică decât o arată scorul, iar acum are 10 puncte avans faţă de ocupanta locului al doilea şi nu mai poate pierde fotoliul de lideră până la finalul acestui sezon competiţional. Meciul de la Traian, care a contat pentru etapa a 5-a a turului turneului play-off al Seriei I a Ligii a V-a, a fost controlat din primul şi până în ultimul minut de joc de FC Urleasca. De altfel, lidera acestei serii avea victoria asigurată încă de la pauză deoarece conducea deja cu 5-0.

Echipa din Urleasca a irosit o primă şansă de gol în minutul 4, când Pascu a trimis mingea razant cu transversala, dar a deschis scorul patru minute mai târziu, prin Emanuel Moldoveanu. FC Urleasca şi-a creat în continuare multe situaţii de gol însă a reuşit să-şi dubleze avantajul abia în minutul 21, când Dănuţ Dumitrescu a fructificat o centrare foarte bună a lui Răzvan Surdeanu. Cu un eurogol, Pascu a dus scorul  3-0, apoi Dumitraşcu a lobat mingea peste portarul advers şi marcat pentru 4-0, în minutul 35. Adrian Spătaru (min. 35) putea să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor însă portarul echipei din Traian a evitat in extremis golul. Tabela s-a mai modificat o dată în prima repriză, în minutul 41, atunci când Dumitrescu a realizat “dubla”, iar FC Urleasca avea un avans de cinci goluri.

La nouă minute de la reluare, Victoria 2 Traian a marcat prin Alexandru Dinu, însă tot formaţia din Urlesca a fost cea care a dictat ritmul jocului şi a mai înscris de două ori, prin Ciobăniţă şi Pascu. În cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua, Cuşmir a marcat pentru satelitul Victoriei Traian şi a stabilit scorul final al partridei: 7-2 pentru FC Urleasca.

Celelalte partide ale acestei etape din Seria I vor avea loc sâmbătă după-amiază.