FC Urleasca a învins cu 1-0 satelitul Victoriei Cazasu

jocul a fost decis de eurogolul marcat de Adrian Spătaru • Voinţa Plopu a pierdut cu 4-3 partida cu Voinţa Făurei Sat, după ce la pauză a condus cu 3-1 • Viitorul Cireşu s-a distanţat la 6 puncte de a doua clasată

În weekend-ul trecut, multe meciuri din Liga a V-a au depăşit, în plan valoric, nivelul acestui eşalon. Partida cea mai spectaculoasă din prima serie s-a

desfăşurat la Traian acolo unde lidera, FC Urleasca, în formula Dimache – Surdeanu, Popescu, V. Baciu, Lupaşcu – B. Baciu, Jugănaru, Pascu, Gagu – Crăciun – Spătaru, a primit vizita satelitului Victoriei Cazasu. Un derby tranşat în favoarea echipei gazdă, FC Urleasca, graţie eurogolului marcat din lovitură liberă, de “căpitanul”,  Adrian Spătaru. FC Urleasca şi-a creat patru mari ocazii de gol în prima repriză, două au fost ratate de Spătaru, celelalte de Pascu şi Gagu. Victoria Cazasu a irosit la rândul ei două astfel de situaţii prin Luchian. La câteva minute de la reluare, cu un şut de la marginea careului mare, dintr-un unghi de 30 de grade, Adrian Spătaru a reuşit o bijuterie de gol şi echipa gazdă trecea în avantaj. După doar câteva minute, Spătaru a scăpat singur cu portarul advers însă a lobat mingea peste transversală. Pascu a trimis mingea în transversală, după care şi Crăciun şi-a trecut numele pe lista ratărilor. FC Urleasca a avut şi şansă pe finalul reprizei a doua când, după o gafă a fundaşului stânga, Lupaşcu, echipa din Cazasu a şutat de două ori consecutiv la poartă însă Dimache a avut tot atâtea intervenţii salutare pentru echipa sa. “Suntem în grafic dar consider că greul va începe abia în turneul play off. Pentru titlul de campioană judeţeană, ne luptăm cu echipele de Liga a IV-a, pentru că atât Victoria Traian cât şI Victoria Cazasu mizează pe mulţi jucători de la prima formaţie. Însă noi ne-am stabilit un obiectiv, promovarea în Liga a IV-a de pe primul loc şi avem un lot care să ne permită să realizăm acest lucru”, a declarat imediat după joc, Adrian Spătaru, cel care susţine financioar echipa FC Urleasca.

O surpriză s-a înregistrat în Seria a III-a, la Plopu, acolo unde echipa gazdă, Voinţa Plopu, a condus cu 3-1 la pauză dar a pierdut în final cu 4-3, jucătorul meciului fiind Dorinel Dumitru, autor al unui hat trick. Viitorul Cireşu a câştigat la “masa verde” partida cu Viitorul Galbenu şi s-a distanţat la şase puncte de a doua clasată, Voinţa Găiseanca.

Ordinea primelor clasate: Seria I: 1. FC Urleasca 50 puncte, 2. Dinamo Măxineni 43 puncte (golaveraj: 69-24), 3. Victoria 2 Traian 43 puncte (76-43); Seria a II-a: 1. Tricolorul Lanurile 46 puncte, 2. Voinţa Bărăganul 34 puncte, 3. Dunărea Gropeni 32 puncte; Seria a III-a: 1. Viitorul Cireşu 47 puncte, 2. Voinţa Găiseanca 41 puncte (golaveraj: 77-19), 3. Voinţa Plopu 41 puncte (78-50).