FC Steaua este campioana editiei 2007-2008 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

FC Steaua este campioana editiei 2007-2008

In ultima etapa a campionatului Ligii a IV-a s-au inregistrat cinci victorii ale gazdelor, un egal si doar un singur succes in deplasare obtinut de Avintul Ciresu la Viitorul Ianca.
Lidera s-a impus cu 6-1 in fata "lanternei" Vointa Visani, la capatul unui joc in care oaspetii au avut o prestatie net superioara locului din clasament. Vointa a deschis scorul in minutul 3 prin Ghiviciu, FC Steaua a marcat de sase ori prin Gagu (min. 13, 27), Gologan (min. 25), Buzea (min. 55), Cotiga (min. 70) si Buhai (min. 78). "Jardel II", asa cum este denumit Stefan Buhai, a realizat un joc foarte bun si a inchis tabela cu un gol de generic, la capatul unei frumoase actiuni personale.
Scorul etapei a fost realizat de Victoria Traian, 7-3, in disputa cu ocupanta locului al zecelea, Tractorul Viziru. Elevii lui Stefan Trufin s-au razbunat pentru infringerea din tur si au incheiat campionatul pe locul al doilea, insa victoria lor s-a conturat abia in repriza a doua. Pentru invingatori au marcat I. Mirescu (min.4, 40), Bandarica (min. 56, 74), Micu (min. 57), Dorian Nistor (min. 68) si Butoi (min. 77) iar pentru oaspeti Cataros (min. 20), Gheorghe (min. 26) si R. Mirescu (min. 57).
O victoria categorica, 5-1, a obtinut si Viitorul Galbenu in disputa cu Victoria Dedulesti. Jianu a deschis scorul in minutul 20, iar golgeterul gazdelor, Serban Feraru, a marcat de patru ori in poarta oaspetilor, in timp ce golul de onoare al Victoriei Dedulesti a fost inscris de Constantin, cu patru minute inainte de finalul partidei.

Avintul Ciresu a realizat singurul succes in deplasare

Cu toate ca se anunta o partida incendiara la Cazasu, pentru ca in tur formatia din Gaiseanca nu s-a comportat chiar in spiritul fair play-ului, in meciul de simbata trecuta ambele formatii au fost preocupate de joc si astfel a rezultat un meci placut, cu multe ocazii de poarta. Victoria Cazasu s-a impus cu 4-1, golurile invingatorilor fiind realizate de Popescu, Ionut Matei 2 si Ionel Ion.
Singura victorie in deplasare a fost obtinuta de Avintul Ciresu. Echipa lui Ivan, antrenorul care l-a descoperit pe Banel Nicolita, a realizat cel mai bun joc din acest retur si si-a trecut in cont toate punctele, dupa ce la pauza a fost condusa cu 2-1.
Pamfilea (min. 11, 79), Lupsa (min. 43) si Iliescu (min. 89) au semnat golurile gazdelor, iar pentru formatia din Ciresu au punctat Oprea (min. 35, 81), Enache (min. 35, 81), Butiseaca (min. 60, 83).
Singurul rezultat de egalitate s-a consemnat la Chiscani in partida dintre Avintul si CS Faurei. Oaspetii au condus cu 2-0 la pauza, insa in partea secunda I. Durbaca si Craciun au reusit sa restabileasca egalitatea.
Partida amicala dintre CF Braila si Petrolul a fost cistigata de echipa lui Ionel Iuga cu scorul de 7-1.

Spicul Rimnicelu - Gloria Movila Miresii 4-3
Dupa aceasta etapa, pe primul loc se afla Unirea Tricolor Scortaru Vechi cu 58 de puncte, locul al doilea este detinut de Dunarea Tichilesti - 48, iar pe pozitia a treia, la egalitate de puncte, 27, se afla Rompas Vadeni si Romgal Romanu.

Avintul Mircea Voda - Vointa Faurei Sat 5-1
Podiumul in aceasta grupa este ocupat in ordine de: 1 Recolta Tufesti 57 puncte, 2 AS Bordei verde 53 puncte, 3 Vointa Plopu 51 puncte.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289